FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2024. április 01-től változnak! Részleteket az Áraink menüpont alatt találhatnak.

Hallás- és alvásvizsgálatra csak telefonon tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

6 módszer, amely segít, ha fáj a baba hasa!

Egészség - A csecsemőkori hasfájás lehetséges okai és enyhítése

A hasfájás csecsemőkorban nagyon gyakori probléma, és pár hetes kortól nagyjából három-négy hónapos korig is eltarthat mire - az emésztőrendszer érésével - többnyire spontán rendeződik, és a kellemetlen tünetek maguktól megszűnnek.

Felnőttként megszoktuk, hogy a hasfájás általában valamilyen betegség velejárója, esetleg vírusfertőzés okozza, ám csecsemőkorban az esetek közel 90 százalékában nem áll szervi elváltozás a tünetek hátterében.

Mi okozhat hasfájást?

1, Túletetés

A túletetés hatására a zsigeri szervek fala megfeszül, ami kellemetlen érzés a picinek.

Teendő: Inkább többször, kevesebbszer adjunk a babának enni, soha ne pukkadásig!

2, Sok levegő nyelése

Ha a csecsemő mohón eszik, hajlamos a táplálékkal nagy mennyiségű levegő lenyelésére is, ami a gyomor feszülését, hasfájást vált ki és sírás, nyugtalanság formájában mutatkozik meg.

Teendő: Minden étkezés után büfiztessük meg a babát, hogy lenyelt levegő eltávozhasson, és így csökkenjen a gyomorfal feszülése, és az ebből következő kellemetlen érzés. A különösen mohón evő babáknál étkezés közben –azt rövid időre megszakítva- is sort keríthetünk rá.

3, Fertőzés okozta hasmenés

Hasfájást okozhat a zsigeri szervek fokozott mozgása, a fertőzéses eredetű hasmenés.

Teendő: A legjobb a megelőzés, ezért kiemelten figyeljünk oda a higiénés szabályok betartására, különösen nem szoptatott babáknál – a tápszer, később pedig az ételek elkészítésekor. Tápszeres babáknál a folyadékpótlás soha ne csapvíz legyen, hanem babavíz és érdemes azt is felforralni, mielőtt a kicsinek adjuk.

4, Fokozott bélműködés

A fokozott bélműködés a belek kólikaszerű-görcsös jellegű fájdalmában nyilvánul meg, ennek hátterében a bélfal feszülése, húzódása áll.

Teendő: Szoptatás idején sokszor az édesanya nem megfelelő táplálkozása okoz gondot. A gázképződést fokozó „k-betűs” zöldségeket –káposztát, karfiolt-, a babot, hagymaféléket érdemes ilyenkor mellőzni, de bizonyos ételek, mint a tojás, tehéntej is allergizáló hatású lehet.

5, Laktóz-érzékenység

Ugyancsak az anyatejen keresztül választódik ki vagy akár nem megfelelő tápszer adásánál is jelentkezhet a laktóz-érzékenység, mely a tejcukor tartalmú étrend fogyasztását követően típusosan 30-120 perccel hasfájás, haspuffadás, hasmenés formájában jelentkezik. Leggyakrabban antibiotikum szedése után alakul ki átmenetileg, ugyanis a laktáz enzim kifejezetten sérülékeny, és előfordul, hogy feladatát átmenetileg nem tudja ellátni. A tejcukor erjedése során különböző gázok szabadulnak fel, amelyek feszítik a bélfalat, és ez okozza a tüneteket. Ilyen esetekben gyakori a görcsös hasi fájdalom, hígabb, vizesebb széklet.

Az ételallergiák többségét a tehéntej fehérje allergia okozza, amely jelentkezhet már a kizárólagos anyatejes táplálás ideje alatt, ha az anya fogyaszt tejet, tejterméket. A tünetek leggyakrabban az elválasztást követően, a növekvő tehéntej- és tejtermékbevitel kapcsán lépnek fel, amit általában ekcéma, hasfájás, hasmenés, haspuffadás, nyálkás székletürítés jellemez.

Teendő: Ha a fenti tüneteket tapasztaljuk a babánál, forduljunk szakemberhez, aki a megfelelő vizsgálatokkal felállítja a diagnózist és ha szükséges, diétát ír elő az anyának a szoptatás idejére, hozzátáplálás esetén pedig a baba étrendjének összeállításában is segít.

6 módszer a baba hasfájásának enyhítésére

Babamasszázs és tornáztatás

Hasfájás esetén nagyon hatásos a baba hasának masszírozása, mely során a fájós pocakot az óramutató járásával megegyező irányban, körkörös mozdulatokkal simogatjuk. Ezen kívül a csecsemő tornáztatása is alkalmas módszer, ilyenkor hanyatt fekvő helyzetben a baba lábait térdben behajlítjuk, és finoman nyomjuk a hasa felé.

Meleg borogatás a hasra

Hatásos a hasra helyezett meleg borogatás az izmokat ellazító hatása miatt. Ehhez használhatunk felmelegített textil pelenkát, törölközőt, esetleg vízben melegíthető géllel töltött párnát is. A meleg fürdő is jótékony, nyugtató hatással bír.

Megfelelő etetési helyzet

Fontos a csecsemő számára kényelmes etetési testhelyzet. Görnyedten fárasztóbb is az evés, és akár több levegőt is nyelhet, ezáltal gyomra feszülni fog.

Kiságy feji részének megemelése

A kiságy feji részének megemelése is hasznos lehet, mivel így könnyebben „kibüfizheti” a baba a felgyülemlett levegő buborékokat.

Hordozás

A megfelelő hordozóeszközzel való hordozás is egy alternatíva a fájdalom enyhítésére, mivel az anya közelsége nyugtató hatással bír a csecsemő számára, valamint a függőleges testhelyzet során a gázok könnyebben távoznak.

Gyógynövények

A gyógyszertárakban, drogériákban számos vény nélkül kapható gyógytea kapható, mint például az édeskömény és ánizs tea, valamint többféle végbélkúpból, cseppből, gyógyszerből is válogathatunk, de ezek alkalmazása előtt mindenképpen kérjük ki gyermekorvosunk tanácsát.

Mikor kell feltétlenül orvoshoz fordulni?

Ha a baba megfelelő ütemben fejlődik, hetente legalább 15 dkg-ot gyarapszik, nem hány, maximum egy-egy alkalommal bukik, főleg etetést követően, büfiztetéskor és a széklet és vizelet ürítése normális, nincs ok aggodalomra. Ám ha a baba viselkedése megváltozik a megszokotthoz képest: nyugtalanabbá válik, gyakrabban, élesebben, keservesen sír, többet bukik, vagy hány, esetleg a székletének állaga, mennyisége, a székletürítés gyakorisága megváltozik vagy vér látható benne, akkor ne halogassuk, forduljunk mielőbb szakemberhez!

A cikket dr. Benedek Pálma lektorálta.

Jean Orsolya - 2019 július 08.
 

 

Mindig beteg a gyerek? Így előzzük meg 5 lépésben!

A hidegebb időszakban sok gyermek szenved visszatérő légúti fertőzésektől. Mi ennek az oka és hogyan előzhető meg? Cikkünkből kiderül!

Terjed az influenza - Mutatjuk, mit érdemes róla tudni!

Minden, amit az influenzáról tudni érdemes: mi okozza, melyek a tünetei, hogyan segíthetjük a gyorsabb gyógyulást és hogyan csökkenthetjük a szövődmények kialakulásának az esélyét. Az Egészségkalauz cikke.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 8-12; 16-18