FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2025. február 1-vel változnak! Hallásvizsgálatra csak telefonon, alvásvizsgálatra emailben tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

Megértésüket köszönjük!

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Így mozogjunk a hosszú életért!

Egészség - Tíz mozgásforma, amivel hozzájárulunk a hosszú távú egészséghez

Az élet meghosszabbítása, és az egészséges állapot minél további megőrzése népszerű téma. Sokan ezt a végletekig keresik, egészen bizarr, kísérleti módszerekhez folyamodva igyekeznek növelni a várható élethosszukat. Jó hír azonban, hogy erre a realitás talaján maradva is van lehetőség. Az egészséges életmód, és így a hosszantartó vitalitás egyik legfontosabb része pedig a mozgás. Ebben a cikkben a legjobb mozgásformákat gyűjtöttük össze a célra!

  1. Séta

A séta az egyik legkönnyebben elérhető és legtöbbet vizsgált mozgásforma. Hiába közepes intenzitású, rendszeres gyakorlása mégis évekkel megnövelheti a várható élettartamot. Napi 20-30 perc sétát tehát mindenképpen érdemes beiktatni az életünkbe!

2. Futás

A sétához hasonlóan a futás is hasznos a szív- és érrendszeri egészség fenntartásához, mint ahogy a tüdőkapacitás növeléséhez is. Előnye, hogy ugyanazt az energiát kevesebb időbe telik kifejteni, mint a sétánál, így megfelelően gyakorolva hamarabb javíthatja az általános egészségi állapotunkat. Amit viszont fontos kiemelni, hogy tapasztalatlan futók óvatosan, alapos utánajárással kezdjenek bele a gyakorlásába, hiszen a nem megfelelő terhelés sérülésekkel járhat!

3. Tenisz, tollaslabda

Az ütős sportok szintén kardió-edzésként működnek, emellett pedig erősítik az izmokat, és segítik a koncentrációt is. Külön előny még, hogy társaság kell hozzájuk: tanulmányok szerint a csoportos sportok csökkentik a stresszt, és erősítik a személyi kapcsolatokat is, amik szintén hozzájárulnak a hosszútávú egészségmegőrzéshez.

4. Golf

A golfozás szintén közösségi élmény, emellett viszont rengeteg sétával is jár. Emiatt rendszeres gyakorlása szintén egészséges lehet, főleg mert nem egy fizikailag megterhelő sportról van szó.

5. Futball, kosárlabda, röplabda

A labdajátékok hasonló hatással lehetnek, mint ütős társaik: a futás miatti kardió-edzés hozzájárul a szív, erek és a tüdő egészségéhez, a csapatsport pedig a közösségi élmény minden előnyét nyújtja.

6. Úszás, vízi edzések

A medencében történő mozgás kisebb terhet ró az ízületekre, mint ugyanazon gyakorlatok szárazföldön végzése, emiatt kimondottan ajánlott ízületi gyulladásban szenvedőknek. Kutatások pedig az úszást említik az egyik legjobb mozgásformaként a hosszantartó egészségmegőrzésért, a szív, tüdő és az izmok erősítése miatt.

7. Tánc

A tánc ugyanígy a kardió-edzések csoportjába tartozik - stílustól függően egy kellemes kocogásnak, de akár egy sprintfutásnak is megfelelően erősíti a szervezetet. Emellett a felszabadult endorfintól jobban érezzük magunkat, szintén közösségben vagyunk, bizonyos kutatások szerint pedig a tánc a memóriát is erősítheti.

8. Erősítés

Az erősítő gyakorlatok, akár könnyebb súlyzókkal kiegészítve, segítenek megőrizni az izmok egészséges állapotát, és így a mindennapi tevékenységeket (pl. bevásárlás, lépcsőzés) minél tovább könnyen végezhessük. A kutatások sokáig hagyták figyelmen kívül az erősítést az aerobikus (kardió) edzésekkel szemben, azonban mára már vannak erről is ígéretes adatok.

9. Jóga

A gyakorolt stílustól függően a jóga számíthat erősítő, de akár enyhe aerobikus edzésnek is. Kutatások szerint 65 éves kor felett jelentős előnyökkel járhat a mobilitásra és a mozgásképességre nézve, végső soron elősegítve a várható élettartam hosszát. Ezek mellett a mentális egészségre, stresszoldásra helyezett hangsúly szintén előnyünkre válik.

10. Tai Chi

Ugyan a tai chi élettartamra gyakorolt hatása nem bizonyított, az egyensúlyérzékre igen - utóbbiról pedig egyre több kutatás állítja, hogy jelentősen befolyásolhatja a hosszútávú egészséget. Ez szintén egy könnyen végezhető, lassú mozgásforma, emiatt kevésbé nehéz vagy kockázatos beépíteni a mindennapokba.

Természetesen nem az a cél, hogy mindenki azonnal kezdjen bele a lista összes elemébe. Érdemes választani néhányat (lehetőleg párosítani aerobikus és lassabb, egyéni és csoportos mozgásformákat), és fokozatosan beépíteni őket a napirendünkbe.  A legfontosabb a rendszeresség és a következetesség, amivel máris sokat tettünk a hosszantartó egészségért!

 

Források: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7431070/, https://www.aarp.org/health/healthy-living/info-2024/exercises-to-live-longer.html 

 

Photo by Emma Simpson on Unsplash

Gyerekmosoly - 2025 február 23.
 

 

A jó alvás 7 hatása

Milyen egészségügyi előnyei vannak az alvásnak?

Alvásproblémák, hasfájás – Jellegzetes szorongásos zavarok iskolakezdés idején

Az iskolába kerülés, az új helyzethez való alkalmazkodás, az elvárások mind hozzájárulhatnak a gyerekek szorongásaihoz, előfordulhat az is, hogy visszalépnek egy korábban már túlhaladott fejlődési szakaszba.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 9-12; 16-18