A jó alvás 7 hatása
Egészség - Milyen egészségügyi előnyei vannak az alvásnak?

Az alvás az emberi test egyik legfontosabb mindennapi szükséglete. Mindannyian érezhetjük, hogy amikor nem alszunk eleget, kevésbé tudjuk ellátni a feladatainkat, de élvezni az életünket is. Ezen kívül azonban a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás rengeteg egészségügyi előnnyel is jár. Az alábbiakban összegyűjtöttük, mik is ezek.
- Mentális egészség javítása
A kipihentség növeli az ébrenléti energiaszintet, ami javítja a kedvet is. Ezen felül, az alvás segíti a boldogsághormonok megfelelő termelődését az agyban, így szükséges a mentális egészség fenntartásához is. A stresszhormonok (pl. kortizol) szabályozását is nagyban elősegíti, ezért is érezhetjük nyugodtabbnak magunkat egy pihentető éjszaka után. Ennek a másik oldala is igaz: a nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű alvás növelheti a stressz-szintet. A nem megfelelő alvásból következő mentális problémák pedig elégtelen érzelmi egészséghez vezethetnek, amiknek társas kapcsolataink látják kárát. Ez hosszú távon a támogató érzelmi védőháló elvesztéséhez vezet, egy ördögi kört teremtve a mentális egészségben.
2. Szív- és érrendszeri betegségek megelőzése
Az alvás közbeni lelassult pulzus és csökkent vérnyomás pihenteti a keringési rendszert, ami így jobban működik ébrenlétkor. Ezzel szemben viszont, a kevés vagy rossz alvást több kutatás is összekötötte már magas vérnyomással, szívbetegséggel, szívinfarktussal és szívelégtelenséggel is. A betegségek kialakulásának még nagyobb a kockázata bizonyos alvászavarok, például obstruktív alvási apnoe szindróma (OSAS) jelenlétekor. A betegség alvás közbeni légzéskihagyásokkal jár, amik csökkentik a szervezet oxigénellátottságát, hatalmasat rontva az alvásminőségen. Alvászavarok esetén keresse fel központunkat az alvas@gyerekmosoly.hu címen, és szakértőink segítenek a gyógyulásban!
3. Vércukorszint szabályozása
Az alvás javítja a szervezet inzulinérzékenységét, amely a cukor feldolgozásáért és így a vércukorszint szabályozásáért felelős hormon. Ez nem csak az energiaszintünkre van hatással (hiszen így a bevitt szénhidrátokat, cukrokat megfelelően alakítja energiává a szervezet), de sokat teszünk vele a 2-es típusú cukorbetegség megelőzéséért is. Legalább napi 7-9 óra alvás elősegíti, hogy a testünk jól reagáljon az elfogyasztott szénhidrátokra.
4. Agyműködés elősegítése
Alvásunk az agyunk működésére is hatással van, akár a koncentrációt, gondolkodást, produktivitást vagy teljesítményt figyeljük. Különböző kutatások felismerték, hogy az alváshiány növeli a hibák elkövetését (például orvosok esetében), ugyanakkor viszont a megfelelő alvás segíti a problémamegoldó képességet, tanulási és gondolkodási teljesítményt minden korosztályban. Alvás közben az agyban új idegpályák és idegsejtek közti kapcsolatok alakulnak ki, amelyek segítik az emlékek keletkezését és új információk tanulását is. Ez szintén kötődik a jobb döntéshozatalhoz és problémamegoldáshoz, de koncentrálni is könnyebb tőle. Itt nem csak elméleti feladatokról beszélünk: az olyan alapvető, koncentrációt igénylő tevékenységek, mint a vezetés is javulnak vagy romlanak az alvással arányosan.
Mivel az alvás elengedhetetlen folyamata a szervezetnek, az immunrendszer megfelelő működéséhez is szükség van rá. Az alvás során termelődő növekedési hormonok nemcsak a gyermekek és serdülők fejlődéséhez, de a sejtek és szövetek regenerálódásához is elengedhetetlenek. Emellett pedig a szervezet megfelelő működése véd bennünket a betegségektől is, emiatt az alvás fogékonyabbá tehet a gyakoribb fertőzésekre (pl. megfázás, influenza), a krónikus, hosszantartó elégtelen alvás pedig immunhiányhoz vezethet.
6. Sportteljesítmény
A megfelelő alvás növeli az edzés, sportolás során nyújtott teljesítményünket. Az alvás erősítheti a finommotoros készségeket, csökkenti a reakcióidőt, növeli az izmok erejét és terhelhetőségét is. Ezek, illetve a fentebb leírt kognitív előnyök pedig a sportteljesítmény nagyfokú javulásához járulhatnak hozzá. A növekedési hormonok alvás közben segítik az izmok regenerációját, ami elengedhetetlen az egészségükhöz és az erőnlét hosszú távú fenntartásához is. Ennek az ellenkezője is igaz: az elégtelen alvás növelheti a sérülések esélyét, és csökkenti a motivációt is. Éppen ezért, ha rendszeresen mozgunk, különösen fontos odafigyelni a megfelelő alvásra.
7. Fogyás vagy az egészséges testtömeg fenntartása
Kutatások igazolták, hogy a rendszeresen 7 óránál kevesebb alvás növelte az esélyét a túlsúly kialakulásának felnőtteknél. Ennek több oka is lehet: a fentebb említett hatásokon kívül, amik megnehezíthetik az egészséges életmódot, mint például a testmozgásra való motiváció hiánya is, az éhségérzetet is befolyásolhatja az alvás. Elég alvás hiányában ugyanis a teltségérzetet okozó leptin hormon szintje lecsökkenhet, az éhségérzetért felelős grelin hormoné pedig növekszik. Emiatt a keveset alvók nagyobb étvágyat tapasztalhatnak, és hajlamosabbak lehetnek a túlevésre. Ezen felül pedig az energiahiányból következően jobban kívánhatunk cukrosabb, zsírosabb ételeket, a magas kalóriatartalom miatt. Így tehát veszélyes diéták és korlátozó étrendek helyett érdemes átgondolnunk alvási szokásainkat is.
Ezek alapján látható, hogy az alvás életünknek minden területére hatással van. Emiatt fontos, hogy odafigyeljünk a megfelelő mennyiségre, de minőségre is. Ha pedig alvásproblémákkal küzd, foglaljon időpontot központunkba az alvas@gyerekmosoly.hu oldalon! Szakembereink minden problémára segítenek színvonalas, tudományosan alátámasztott megoldást találni.
Források: https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/benefits-of-sleep#athletic-performance. https://www.healthline.com/nutrition/10-reasons-why-good-sleep-is-important
Photo byGreg Pappas onUnsplash

Hogyan legyünk érzelmileg egészségesek?
