FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2025. február 1-vel változnak! Hallásvizsgálatra csak telefonon, alvásvizsgálatra emailben tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

Megértésüket köszönjük!

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Így mozogjunk a hosszú életért!

Egészség - Tíz mozgásforma, amivel hozzájárulunk a hosszú távú egészséghez

Az élet meghosszabbítása, és az egészséges állapot minél további megőrzése népszerű téma. Sokan ezt a végletekig keresik, egészen bizarr, kísérleti módszerekhez folyamodva igyekeznek növelni a várható élethosszukat. Jó hír azonban, hogy erre a realitás talaján maradva is van lehetőség. Az egészséges életmód, és így a hosszantartó vitalitás egyik legfontosabb része pedig a mozgás. Ebben a cikkben a legjobb mozgásformákat gyűjtöttük össze a célra!

  1. Séta

A séta az egyik legkönnyebben elérhető és legtöbbet vizsgált mozgásforma. Hiába közepes intenzitású, rendszeres gyakorlása mégis évekkel megnövelheti a várható élettartamot. Napi 20-30 perc sétát tehát mindenképpen érdemes beiktatni az életünkbe!

2. Futás

A sétához hasonlóan a futás is hasznos a szív- és érrendszeri egészség fenntartásához, mint ahogy a tüdőkapacitás növeléséhez is. Előnye, hogy ugyanazt az energiát kevesebb időbe telik kifejteni, mint a sétánál, így megfelelően gyakorolva hamarabb javíthatja az általános egészségi állapotunkat. Amit viszont fontos kiemelni, hogy tapasztalatlan futók óvatosan, alapos utánajárással kezdjenek bele a gyakorlásába, hiszen a nem megfelelő terhelés sérülésekkel járhat!

3. Tenisz, tollaslabda

Az ütős sportok szintén kardió-edzésként működnek, emellett pedig erősítik az izmokat, és segítik a koncentrációt is. Külön előny még, hogy társaság kell hozzájuk: tanulmányok szerint a csoportos sportok csökkentik a stresszt, és erősítik a személyi kapcsolatokat is, amik szintén hozzájárulnak a hosszútávú egészségmegőrzéshez.

4. Golf

A golfozás szintén közösségi élmény, emellett viszont rengeteg sétával is jár. Emiatt rendszeres gyakorlása szintén egészséges lehet, főleg mert nem egy fizikailag megterhelő sportról van szó.

5. Futball, kosárlabda, röplabda

A labdajátékok hasonló hatással lehetnek, mint ütős társaik: a futás miatti kardió-edzés hozzájárul a szív, erek és a tüdő egészségéhez, a csapatsport pedig a közösségi élmény minden előnyét nyújtja.

6. Úszás, vízi edzések

A medencében történő mozgás kisebb terhet ró az ízületekre, mint ugyanazon gyakorlatok szárazföldön végzése, emiatt kimondottan ajánlott ízületi gyulladásban szenvedőknek. Kutatások pedig az úszást említik az egyik legjobb mozgásformaként a hosszantartó egészségmegőrzésért, a szív, tüdő és az izmok erősítése miatt.

7. Tánc

A tánc ugyanígy a kardió-edzések csoportjába tartozik - stílustól függően egy kellemes kocogásnak, de akár egy sprintfutásnak is megfelelően erősíti a szervezetet. Emellett a felszabadult endorfintól jobban érezzük magunkat, szintén közösségben vagyunk, bizonyos kutatások szerint pedig a tánc a memóriát is erősítheti.

8. Erősítés

Az erősítő gyakorlatok, akár könnyebb súlyzókkal kiegészítve, segítenek megőrizni az izmok egészséges állapotát, és így a mindennapi tevékenységeket (pl. bevásárlás, lépcsőzés) minél tovább könnyen végezhessük. A kutatások sokáig hagyták figyelmen kívül az erősítést az aerobikus (kardió) edzésekkel szemben, azonban mára már vannak erről is ígéretes adatok.

9. Jóga

A gyakorolt stílustól függően a jóga számíthat erősítő, de akár enyhe aerobikus edzésnek is. Kutatások szerint 65 éves kor felett jelentős előnyökkel járhat a mobilitásra és a mozgásképességre nézve, végső soron elősegítve a várható élettartam hosszát. Ezek mellett a mentális egészségre, stresszoldásra helyezett hangsúly szintén előnyünkre válik.

10. Tai Chi

Ugyan a tai chi élettartamra gyakorolt hatása nem bizonyított, az egyensúlyérzékre igen - utóbbiról pedig egyre több kutatás állítja, hogy jelentősen befolyásolhatja a hosszútávú egészséget. Ez szintén egy könnyen végezhető, lassú mozgásforma, emiatt kevésbé nehéz vagy kockázatos beépíteni a mindennapokba.

Természetesen nem az a cél, hogy mindenki azonnal kezdjen bele a lista összes elemébe. Érdemes választani néhányat (lehetőleg párosítani aerobikus és lassabb, egyéni és csoportos mozgásformákat), és fokozatosan beépíteni őket a napirendünkbe.  A legfontosabb a rendszeresség és a következetesség, amivel máris sokat tettünk a hosszantartó egészségért!

 

Források: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7431070/, https://www.aarp.org/health/healthy-living/info-2024/exercises-to-live-longer.html 

 

Photo by Emma Simpson on Unsplash

Gyerekmosoly - 2025 február 23.
 

 

A jó alvás 7 hatása

Milyen egészségügyi előnyei vannak az alvásnak?

Már az újszülöttek szervezete is tele van mikroműanyaggal!

Mindenütt ott vannak az életünkben: megisszuk, megesszük, belélegezzük, hordjuk és magunkra kenjük őket. A mikroműanyagok mennyisége és elterjedése olyan méreteket öltött, hogy a szakemberek már „plasticene-ről”, azaz a műanyag koráról beszélnek, amelynek nem csak ránk, az utódainkra, de az egész bolygónkra nézve is végzetes hatása lehet.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 9-12; 16-18