FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2025. február 1-vel változnak! Hallásvizsgálatra csak telefonon, alvásvizsgálatra emailben tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

Megértésüket köszönjük!

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Ilyen súlyos problémákat okozhat gyermekének a késő esti mobilozás!

Egészség - Így hat az éjszakába nyúló mobilozás és számítógépezés gyermeke fejlődésére

Ma már szinte természetes, hogy az okostelefont, tabletet a gyerekek is életvitelszerűen használják. Ezzel nem is lenne semmi baj, ha megfelelő keretek között tennék, és a szülők szabályoznák gyermekük ilyenfajta tevékenységét.

A gond ott kezdődik, hogy a „kütyüzés” az egyéb szabadidős tevékenységek – sport, szabadlevegőn mozgás – és a társas kapcsolatok rovására megy, hiszen az óvodából, iskolából hazaérkező gyerekek egyből a telefont, tabletet kapják elő, azon tartják a kapcsolatot a társaikkal, csetelnek, neteznek késő estig. Pedig ma már több kutatás is bebizonyította, hogy a napi 1 órát meghaladó mobilozás, főként 14 éves kor alatt, kifejezetten károsan hat az idegrendszerre, és negatívan befolyásolja a gyerekek iskolai teljesítményét.

Sajnos, nagyon sok középiskolás, általános iskolás sokszor éjszakába nyúlóan játszik a mobiljával, vagy kommunikál, csetel a barátaival, ami egyáltalán nem használ az egészségnek. Ma már több kutatás is foglalkozik ennek a jelenségnek és következményeinek a vizsgálatával és ezek eredményei rámutatnak, hogy milyen nem várt veszélyeket is hordozhat az éjszakába nyúló mobilozás, számítógépezés.

Az éjszakai mobilozás veszélyei

A cirkadián ritmus megzavarása

Az egyik ilyen potenciális veszélyforrás lehet, hogy ez az éjszakai tevékenység megzavarja a gyerekek cirkadián ritmusát.
Minden ember szervezete a földi, 24 órás napi ciklus szerint működik, belső, biológiai óránk a szervezetünk működését nagyjából 24 órás ciklusokban szabályozza. Ezt hívjuk cirkadián ciklusnak, vagy ritmusnak. A cirkadián ciklus központi szereplője egy melatonin nevű hormon, ami sötétedéskor kezd el termelődni, az agyunkban található tobozmirigyben. A hormon legészrevehetőbb hatása az, hogy elkezdünk elálmosodni, ami azért következik be, mert átállítja a szervezetünket éjszakai üzemmódra: emésztésünk lelassul, a teljes anyagcserénk is átállítódik, a melatonin például a vércukor feldolgozásában nélkülözhetetlen inzulin termelését is befolyásolja. Immunrendszerünk is máshogy működik éjszaka, mint nappal, például éjszaka a gyulladásos folyamatok mérséklődnek. Reggel 7 óra körül a melatonin termelődése leáll és a szervezetünk fokozatosan visszaáll nappali működésre.

A cirkadián ciklus legfontosabb szabályozója a fény, ezen belül is a kék fény. A szemben van egy kék fényre érzékeny pigment, a melanopszin, amely, ha kék fény éri, jeleket küld a tobozmirigybe, és ott leállítja, vagy csökkenti a melatonin termelését és ezen keresztül mérsékli az álmosságot, illetve az összes többi, éjszakával kapcsolatos biológiai folyamatot. A mai világításnál használt mesterséges fények nagy része, a komputerek, mobiltelefonok fénye nagy mennyiségben tartalmaz kék fényt és hat a melatonin termelésre.

Bizonyos betegségek kockázatának fokozódása

A mai, fejlett világban az elmúlt évtizedekben ugrásszerűen megemelkedett jó néhány betegség gyakorisága. Ilyen betegségek például az allergia, asztma, elhízás, 2-es típusú cukorbetegség, különböző autóimmun megbetegedések, vagy a depresszió. Ezeknek a betegségeknek a hátterében gyulladásos folyamatok is állnak.

A gyakoriság növekedésére számos magyarázat létezik – mozgásszegény életmód, légszennyezettség, túl sok feldolgozott, mesterséges adalékanyagokkal teletömött ételek - , ám az  biztos, hogy a cirkadián ritmus felborulása is jelentősen hozzájárul az immunrendszer gyengüléséhez, ellenálló képességének romlásához és így számos betegség kialakulásához.

A gyerekeknél az éjszakába nyúló rendszeres komputerezés, mobilozás különösen veszélyes lehet, mivel a megzavart cirkadián ritmus a fejlődő szervezetbe még súlyosabb, akár egész életükben megmaradó, krónikus betegségekhez, komoly pszichés zavarokhoz vezethet.

Mi a megoldás?

A legfontosabb, hogy gyermekünk számára biztosítsunk megfelelő napirendet, amely azt jelenti, hogy minden nap nagyjából ugyanazokban az időpontokban vannak a főétkezések és az esti lefekvés is.

3 éves kor alatt nem igazán ajánlott a számítógépezés, mobilozás, helyette legyünk sokat a szabad levegőn, mozogjunk, játszunk!

A nagyobb gyerekeknek, életkor függvényében megengedhető egy kis „kütyüzés”, de amíg mi határozzuk meg a napirendjüket – kamaszoknál már nehezebb a helyzet, mert ők már nem engednek beleszólást -, szabályozzuk le, hogy naponta mennyi időt tölthetnek mobilozással, számítógépezéssel, az esti lefekvés előtt pedig tegyük el az elektronikus eszközöket, hogy még csak véletlenül se essenek kísértésbe.

A nagyobbaknak szerezzünk be olyan komputerekre, okostelefonokra applikálható szűrőt – le lehet tölteni -, amely kiszűri a cirkadián ciklusra ható hullámhosszúságú fényeket. Illetve lehet olyan narancssárga szemüveget kapni, aminek ugyanez a hatása.

Fotó: Unsplash/Onur Binay

Gyerekmosoly - 2020 március 12.
 

 

Egy kiszáradt, túlhevült gyerek a forró autóban nem fog sikoltozni: így ismerheti fel, ha baj van

Nincs olyan nyár, hogy ne hallanánk olyan híreket, amiben tűző napon álló kocsiban felejtett gyerek vagy kisállat szenvedéseiről, esetleg haláláról számolnak be. Ha ilyesmit lát az ember, jó, ha azonnal segíteni akar, de pár dolgot érdemes tudni, mielőtt bármit is teszünk.

Fülfájás strandolás után? Ha napokig fáj, irány az orvos!

Vízparti nyaraláskor a legtöbb kisgyermek imád órákig lubickolni, a víz alatt játszani, közben pedig a fülbe víz kerülhet, amiben baktériumok vagy gombák telepednek meg, fájdalmas hallójárat-gyulladást okozva. Ha a fájdalom több napig fennáll, akkor érdemes fül-orr-gégészhez fordulni, mert lehet...

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 9-12; 16-18