Irány a szemészet!
Az iskolai évek során a gyerekek rengeteget ülnek, ezért elengedhetetlen egy olyan rutint megteremteni az otthoni környezetben is, ahol rendszeresen felállnak, megszakítják pár percre a tanulást. Nem csak a gerincüknek, izamaiknak tesz jót egy kis átmozgatás, de a szemüknek is, amellyel folyamatosan egy pontra fókuszálnak tanulás közben, így nagyon elfárad.
Tanév során rengeteg gyereknél derül ki, hogy nem lát rendesen, romlott vagy eleve nem tökéletes a látása. Ha gyermekünk arra panaszkodik, hogy gyakran fáj a feje, szédül, összefolynak előtte a betűk, akkor érdemes felkeresni szemész szakorvost, hogy ha szükséges, szemüveget írjon fel a további látásromlás megakadályozására. Sokuknál teljesítményromlás hívhatja fel a figyelmet a problémára: kiderül, hogy nem látják a táblát, ezért lemaradnak, nem tudják követni a többiek tempóját. Ilyen esetben is gondoljunk rá, hogy lehet, nem a gyerek lusta, hanem nem lát rendesen.
Hallásvizsgálat
Sok gyereknél csak véletlenül derül ki, hogy hallásproblémája van. Nem csak a fülfájás lehet árulkodó jel, de az is, ha a gyerek nem hall rendesen. A gyakori visszakérdezés, a figyelemzavar és a tanulási nehézségek, a pontatlan artikuláció is gyanúra adhat okot. Ilyenkor fül-orr-gégészeti, illetve audiológiai hallásvizsgálat javasolt.
Ideális tanulási környezet
Mivel a gyerekek tanév közben rengeteg időt töltenek el az íróasztaluknál, érdemes figyelmet fordítani a kényelmes és ergonomikus székre, illetve asztalra. Fontos, hogy az asztal ne legyen se túl magas, se túl alacsony, a szék lehetőleg legyen változtatható ülésmagasságú, valamint a hát és a derék megfelelő alátámasztása is elengedhetetlen.
A szórt kék fényben nehezebb tanulni, mint egy meleg fényű oldalvilágításban. Gondoskodjunk tehát arról, hogy a fények is a tanulást szolgálják: mellőzzük az egyenletes szórt fényeket, az asztalhoz mindenképp tegyünk egy kis lámpát, aminek irányított fénye van, valamint legyen valamilyen kellemes háttérvilágítás is.
Fotó: Pixabay/Klimkin