Mi a fülzúgás?
A hivatalos definíció szerint a fülzúgás (fülcsengés) egy olyan kóros hangérzet, amelyet a beteg annak ellenére észlel, hogy közben külső hang inger nem éri.
A fülzúgás lehet szubjektív vagy objektív. A belső fül eredetű szubjektív fülzúgást csak az érintett hallja, általában magas frekvenciájú, ciripelő vagy sípoló, folyamatos hangként, de van olyan is, amikor orvosi műszerrel is kimutatható, látható vagy érzékelhető a zavaró hanghatás és annak oka.
Milyen a gyermekkori fülzúgás?
Sokszor azért nehéz pontosan meghatározni a gyermekkori fülzúgás jellegét, mert a kicsik még nem igazán tudják körülírni a jelenséget, és hogy pontosan mit érzékelnek. Nagyobb gyerekek arra panaszkodnak, hogy időnként, vagy tartósan különféle hangokat hallanak – a fülükben vagy a fejükben-. Ezek a hangok nagyon sokfélék lehetnek: lehet morajlás, kattogás, sistergés, sípolás, dübörgés, suhogás és a hangerőt tekintetében is eltérhetnek: lehet magas frekvenciájú zúgás, vízcsobogásszerű vagy akár motorhang is. Egyidejűleg többféle hang is felléphet. Legtöbbször csendes környezetben a kellemetlenebb. Tartós fennállása esetén gátolhatja az elalvást, a koncentrálóképességet és egyre zavaróbb a mindennapokban.
Az objektív fülzúgás
Objektív fülzúgás esetén az érzékelt hang a hallószerv körüli struktúrákban keletkezik. Ilyenkor a gyermek fül-orr-gégész számára is sokszor hallható a hang fonendoszkóp segítségével. Például a rágóízületi porckopásnál a rágáskor keletkező ízületi súrlódási hang a hallójáratba vezetődhet.
Okai a következők lehetnek:
Éreredetű:
Verőér-, visszér keringési zavarok, érfalat érintő tumor, vénás pangás (szív-érrendszeri eredetű keringési zavar, vérszegénység, agyalapi értágulat), rendellenes lefutású főverőér, hallócsonton megtapadó verőér, kisebb ér-eredetű hurkok (fejlődési eltérés).
Elhízással összefüggésben kialakuló elváltozások:
Nagyon gyakran jelentkezik fülzúgás elhízás mellett és ez a jelenség főként fiatal lányokra jellemző. Halláscsökkenéssel, néha túlhallással kísért ez a megbetegedés, amelyhez fejfájás, szédülés és látás zavarok is társulhatnak. A koponyán belül létrejövő magas vérnyomás okozza, amely egyébként az agyi tumoroknál szokott jelentkezni. Jóindulatú eltérés, ha időben veszik észre, és a testsúlyt sikerül csökkenteni, akkor a panaszok is megszűnnek.
Izom-ideg beidegzési zavar:
Szájpadi izomzat görcsös rángása, amely orrendoszkóppal, néha szájon át is látható, és a fülkürt funkciót is lerontja. Javítható a helyzet helyileg adott izomlazítókkal, botulinum toxin befecskendezéssel.
Kóros fülkürt működés:
Ilyenkor az óceán morajlásához hasonló hang jelentkezik az orrlégzéssel szinkronban. Mikroszkóp alatt a dobhártya lebegő, légzésszinkron mozgása figyelhető meg. Kialakulása hirtelen súlyvesztésnél igen gyakori.
A szubjektív fülzúgás
Szubjektív fülzúgás esetén a hangélményt csak a gyermek érzékeli, és halláscsökkenést nem okoz.
Okai a következők lehetnek:
Fül eredetű:
Halláscsökkenés (fülzsír-dugó vagy zajkárosodás miatt) vagy hallószervre ható toxikus gyógyszerek, származékainak hatására alakul ki.
Idegpálya sérülésből adódó:
Fejsérülés következményeként jön létre.
Metabolikus eredetű:
Pajzsmirigy megbetegedések, B12 vitaminhiány miatt jelentkezik.
Pszichés eredetű:
Depresszió, stressz, szorongás hatására alakul ki.
Fertőzés következtében kialakuló:
Vírusos megbetegedések, bakteriális felülfertőződés esetén szövődményként is kialakulhat.
Zajártalom miatt fellépő:
Túl hangos zenehallgatás - pl. Mp3-5 lejátszók- gyermekkorban fülzúgást eredményezhet. Akut formában általában akkor jelentkezik, ha hirtelen valamilyen erős, intenzív hanghatás pl. dörej, robbanás éri a hallószerveket. Ilyenkor a fülzúgást gyakran kíséri ún. vezetéses halláscsökkenés.
Középfülgyulladás kísérő tüneteként:
Középfülgyulladások 3 %-ban gyakran időszakos tünetként jelenik meg a fülzúgás.
Hogyan kezelhető a gyermekkori fülzúgás?
A kezelés módja attól függ, pontosan mi a fülzúgás oka. Amennyiben szervi háttér-megbetegedés okozza, akkor annak (például középfülgyulladás) kezelése egyben a fülzúgást is megszűnteti. A krónikus fülzúgás kezelésének az alapja a “Tinnitus Retraining Terapia” (TRT), ami átképzést, azaz az agy áthangolását jelenti.
“A tinnitus retraining” terápia során zajgenerátor alkalmazására, pszichoterápiás-, szükség esetén gyógyszeres kezelésre és egyénre szabott relaxációs gyakorlatok végzésére kerül sor.
Sokszor a fülzúgásért ugyanis nem a fül, hanem inkább az agy működészavara a felelős. A halk zene, az elalvást zavaró fülcsengést elfedheti. Jó hatású az enyhe altató és nyugtató is.
A gyógyíthatóság nagyban függ attól, milyen régóta áll fenn a fülzúgás és pontosan mi is okozza, ezért, mint sok más betegség esetében, itt is kiemelten fontos a korai diagnózis!
Fotó: Unsplash/Alireza Attari