FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2025. február 1-vel változnak! Hallásvizsgálatra csak telefonon, alvásvizsgálatra emailben tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

Megértésüket köszönjük!

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Őszre szobatiszta? Sikerülhet!

Általános - Hogyan kezdjünk hozzá, mit érdemes tudni róla és mi az amit semmiképp se tegyünk, ha elérkezett a szobatisztaság ideje? 5 tipp, hogy lekerülhessen a pelus!

Mikor van itt az ideje a szobatisztaságnak?

A gyerekek nagyjából másfél-két éves kor körül kezdenek ráébredni önállóságukra, megtanulják felismerni testük üzeneteit. Megtanulnak akaratlagosan visszatartani, kellő pillanatban elengedni, azaz kontrollálni a fontos élettani funkciókat.

A szobatisztaságra nevelés alapfeltétele, hogy a kicsi testileg és idegrendszerileg is érett legyen rá. Ez nagyjából 18 hónapos kora körül következik be. Ilyenkor érik meg arra, hogy vizeletét, székletét tartani tudja, s értse is, hogy mit csinál.

Miért fontos, hogy ne siettessük?

Freud és Erikson személyiségfejlődést leíró elméletében a szobatisztává válásnak azért van nagy szerepe, mert az önkontroll, az autonómia és az önbizalom kérdéseivel kapcsolódik össze. Az a gyerek, akit nem siettetnek, aki büntetlenül próbálkozhat, akit dicsérnek, biztatnak, hisznek benne és kudarcait a fejlődési folyamat elfogadható részének tekintik, sikerélményt él át, megtapasztalja önállóságát, autonómiáját, és ez egész életen át elkíséri.

Az a kisgyermek viszont, akinek a szülei nem várják meg, hogy fizikailag és mentálisan megérjen a szobatisztaságra, sürgetik és irreális elvárásokat támasztanak vele szemben, megszégyenítik vagy megbüntetik, ha nem jár sikerrel, szégyent él át és kételkedeni fog önmagában, ami egész életére kihat.

Íme 5 tipp, hogyan kezdjünk hozzá a szobatisztaságra szoktatáshoz:

1, Várjuk meg, amíg a kicsi jelzi, hogy készen áll!

Ha a gyermeket elkezdi zavarni a teli pelenka, rögtön jelzi, ha bekakilt, és alvás után sűrűn ébred száraz pelenkával, akkor eljött az idő, hogy megpróbálkozzunk a bilire szoktatással. Sokat segít, ha szülőként ráhangolódunk a gyermekünkre, figyeljük a jelzéseit, mikor kell pisilnie, kakilnia és érzékeljük, hogy mikor áll készen annak megkezdésére, hogy ő maga azonosítsa szükségleteit, és megfelelően reagáljon azokra.

2, Adjunk időt a folyamatnak!

Szánjunk legalább két-három hetet a szobatisztaság tréningre, de ne lepődjünk meg, ha ennél tovább fog tartani. Válasszunk olyan időszakot, amikor minden mást félretéve a teljes figyelmünket a gyereknek tudjuk szentelni. A pelenka elhagyása nagy változás a baba életében, ezért fontos, hogy azt otthon, a megszokott környezetében, és nyugalomban élje át. Azt tartsuk szem előtt, hogy a baba most tanulja meg visszatartani a pisit, kakit, a világ legtermészetesebb dolga, ha olykor nem sikerül. Ha a produktum a szőnyegen landol, ne bosszankodjunk, felhajtás nélkül takarítsuk fel.

3, Bátorítsuk, soha ne szidjuk!

A szidás, egy rossz szó, de még egy fintor is hátráltatja a folyamatot, és szorongást okoz. Ha elkezdtük a tréninget, legyünk következetesek és tartsunk ki az elhatározásunk mellett az esetleges nehézségek ellenére is. Vegyük észre, mikor van szüksége a kicsinek biztatásra, motiválásra és mikor jobb szünetet tartani és pihentetni a témát. A szünetet a szakértők akkor javasolják, ha két-három hét elteltével sem érti a kicsi, hogy pontosan mit várnak tőle.

4, Motiváljuk mesével, dallal, dicsérettel!

Mondjuk el gyermekünknek, mire való a bili és naponta többször szorgalmazzuk, hogy ráüljön. Próbáljuk növelni a bilin töltött idő hosszát, így óhatatlanul is belesikerül valami. De az sem baj, ha nem. Meséljünk könyvből, énekeljünk, vagy hallgassunk zenét trónolás közben. A lényeg, hogy csupa pozitív élménye legyen.

5, Segítsünk, hogy sikerélménye legyen!

A sikerélmény önmagában motiválja a kicsit, ezért akkor ültessük a bilire, amikor rendszerint kakilni szokott, például ebéd után. Vannak gyerekek, akiknek az tetszik az egészben a legjobban, hogy hordhatnak kisbugyit, kisgatyát, míg másoknak az, ha ők maguk mehetnek fel sámlin a vécészűkítőhöz, majd húzhatják le a vécét. A szülő aktív részvétele (bilire ültetés, öltöztetés, popsitörlés, közös kézmosás) szintén fontos motiváció, hiszen mindez kettőjük közös szertartása.

Mit ne tegyünk semmiképpen sem?

Ha ősszel óvodába megy a kicsi és a nyár nagy feladata a szobatisztaság elérése, azt érezhetjük szülőként, hogy hatalmas nyomás nehezedik ránk, ezért feszültebbek és türelmetlenebbek vagyunk. Emiatt próbálunk mi is nyomást gyakorolni gyermekünkre, pedig ezzel megakaszthatjuk, akadályozzuk a természetesen lezajló folyamatot. Az elvárás, a külső kontroll miatt ugyanis kudarc- és elégtelenségérzés jelenhet meg. Igazodjunk gyermekünk igényeihez, hagyjuk, hogy az ő ritmusában és érési folyamatának megfelelően alakuljon a szobatisztává válás!

Mikor alhat pelenka nélkül a baba?

Ha már ügyesen bilizik, és egy héten keresztül száraz pelenkával ébred, megpróbálhatjuk anélkül lefektetni a babát. Először a délutáni alvás kerüljön sorra, majd az éjszakai. Ha már szobatiszta, de váratlanul újból bepisil éjszaka, valószínűleg valami megrázkódtatás érte. Soha ne nehezteljünk rá, csak adjuk rá vissza a pelenkát éjjelre addig, míg újból egy héten át száraz nem marad reggelre. Noha a gyerekek 75%-a 3 évesen már éjjel is szobatiszta, 5-6 éves koráig az is normális, ha alvás közben olykor még bepisil.

3+1 kellék a szobatisztaságra szoktatáshoz

  1. Bili vagy vécészűkítő, kinek mi válik be. Bármelyiket is választjuk, hagyni kell, hogy pár napig csak ismerkedjen, játsszon vele a kicsi, mielőtt használni kezdené.
  2. Pelenka helyett adjunk a babára jó nedvszívó képességű anyagból készült kisnadrágot. Kaphatóak direkt erre a célra gyártott leszoktató nadrágok vagy gumis derekú pelenkák.
  3. Ha elmegyünk otthonról, vigyünkmagunkkal eldobható papírbilit. A fa tövében guggolásnál, vagy a nyilvános vécéknél sokkal kényelmesebb és higiénikusabb megoldás.

+1  Szerezzünk be egy bilizésről szóló mesekönyvet, hogy ezzel is segítsünk felkészülni neki a nagy feladatra.

A cikket lektorálta dr. Benedek Pálma.

 

Jean Orsolya - 2018 július 19.
 

 

Mit árulhat el az egészségi állapotunkról az orrváladék színe és állaga? Mutatjuk!

Már napok óta folyik az orra? Mutatjuk, mire utalhat az orrváladék színének, állagának változása, és mikor kell haladéktalanul orvoshoz fordulni!

5+1 természetes antibiotikum a család egészségéért

A természetes antibiotikumokat már évszázadok óta használja az emberiség és bizony a mai napig a legtöbb háztartásban ott vannak. Miért ne használnánk hát ki előnyös, egészségtámogató tulajdonságaikat? Mutatunk 5+1 természetes antibiotikumot, melyeket érdemes rendszeresen fogyasztani betegségek megelőzésére.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 9-12; 16-18