A kisgyerekek leggyakoribb betegségei közé tartoznak a felső légúti fertőzések. Különösen őszi-téli időszakban küzdenek a szülők azzal, hogy gyermeküknél egymást érik a megbetegedések. Ennek egyik oka, hogy a közösségekben mindig van legalább egy-két gyerek, aki náthás, köhög, vagyis nagy a visszafertőződés esélye.
A felső légúti infekciók általában nem korlátozódnak egy szervre, a szájüregben, orrüregben, garatban, gégében, légcsőben is előfordulhatnak akár egyszerre is és könnyen ráterjednek a középfül üregrendszerére és az orrmelléküregekre.
Az arcüreggyulladás jelei
Kisgyerekkorban nagyon gyakori, hogy középfülgyulladássá vagy arcüreggyulladássá alakul a felső légúti fertőzés, ami anatómiai sajátosságaikkal magyarázható. Az arcüregek az orrmelléküreg-rendszer részeként a rostasejtekkel, a homloküreggel és az iköböllel együtt az arckoponya csontjaiban vannak, belső felületüket csillószőrös mirigyhám borítja. Kisgyermekkorban még csak az arcüregek és a rostasejtek fejlődnek ki, az orrüreg felé szűk nyíláson át szellőznek. Amennyiben ennek nyálkahártyája megduzzad – vírusfertőzés vagy allergia miatt-, az üregek elzáródnak. A bennük termelődő folyadék felszaporodik és ideális táptalajt képez a baktériumoknak, így felülfertőződés alakul ki.
Az arcüreggyulladás ugyanúgy indul, mint egy nátha, orrdugulással, tüsszögéssel, sárgás-zöldes, sűrű orrfolyással. Jellegzetes tünet az orrfolyás és a légcső felé lecsorgó váladék miatti köhögés, de fejfájás, magas láz, szem körüli duzzanat is kialakulhat. Fontos, az egyszerű náthától megkülönböztető jel az is, hogy a beteg állapota nem hogy javulna idővel, hanem rosszabbodik. Arcüreggyulladásra ne akkor gondoljunk, amikor arcfájdalmat jelez a gyermekünk, hanem elhúzódó gennyes orrfolyásnál, hurutos, főleg éjszaka fellépő köhögésnél.
A középfülgyulladás jelei
A középfül a dobhártya mögötti üreg, ebben helyezkednek el a hallócsontocskák. Akut gyulladása baktérium- vagy vírusfertőződés nyomán alakul ki. A jellegzetes tünetek pár nappal vagy egy héttel a felső légúti hurut kialakulása után jelentkeznek (ritkán észlelhetők azzal egy időben is). Félreismerhetetlen panasz a sajgó, egyre erősebb fülfájás. A gyerek rosszul hall, láza van, rossz a közérzete, levert. A kisbabák vigasztalhatatlanul sírnak, étvágytalanok, kezükkel gyakran a fülükhöz kapnak. A középfülgyulladást kísérheti hányás és hasmenés is.
Mi a teendő arcüreggyulladás és középfülgyulladás esetén?
Ha pár nap alatt nem múlik a nátha, el kell menni szakemberhez! Ma már ritkán szúrnak fel fület, a kezelés orrspray-vel (vagy orrcseppel), gyógyszerrel megoldható.
Nagyon fontos a helyes orrfújási technika megtanítása a nagyobbaknak, kicsiknél pedig a rendszres orrszívás, majd utána az orvos által felírt orrcsepp, mely lehet antibiotikus tartalmú is, az arc melegítése (akut hurut, lázas állapot mellett nem szabad), a váladék sűrűségét csökkentő gyógyszerek adása ugyancsak lényeges. A gyermek fülészeti vizsgálata is elengedhetetlen, mivel az esetek nagy részében a dobüregben folyadék halmozódhat fel, nagyothallást okozva. Egyik esetben se adjunk köhögést elfojtó gyógyszert, inkább a váladékürítést segítő, a nyákot viszkózussá és felköhöghetővé válását segítő köptetőt alkalmazzuk!
Ha megbetegszik a gyermek, az alapos kikúrálás után lehetőleg egy hetet még tartsuk otthon, hogy megelőzzük egy újabb fertőzés kialakulását!
Fotó: Unsplash/CDC