FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2025. február 1-vel változnak! Hallásvizsgálatra csak telefonon, alvásvizsgálatra emailben tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

Megértésüket köszönjük!

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Az alváshiány komoly károkat okozhat!

Egészség - Az alváshiány hatása szervezetünk különböző részeire, és ezek hosszú távú következményei

Mint korábbi cikkünkben megírtuk, az alvás több szempontból is elengedhetetlen a szervezet számára. Ennek megfelelően, az alváshiány hamar súlyos tünetekkel és még súlyosabb következményekkel járhat - extrém esetben akár végzetes is lehet. Mai posztunkban ezeket gyűjtöttük össze; figyeljünk oda a megfelelő minőségű és mennyiségű alvásra!

Érintett szervek

Az alváshiány a legtöbb szervre és szervrendszerre hatással lesz, így például:

  • Szív, keringési rendszer: a krónikus alváshiánnyal küzdő emberek nagyobb eséllyel tapasztalnak magas vérnyomást és magas koleszterinszintet is, mely utóbbi lerakódik az érfalakban.
  • Emésztőrendszer: a hosszútávú alváshiány megnöveli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét
  • Immunrendszer: ahogy azt korábbi cikkünk említi, az alváshiány csökkenti a szervezet védekezőképességét, fogékonyabbá téve azt a fertőzésekre
  • Idegrendszer: az alváshiány növeli a fájdalomra való érzékenységet, ami miatt könnyebben tapasztalunk magasabb intenzitású fájdalmat
  • Agy: tudjuk, hogy az alváshiánynak negatív hatása van a kognitív képességekre, noha konkrétan az agyra gyakorolt hatását kevéssé ismerjük. Néhány kutatás viszont összekötötte az alváshiányt az Alzheimer-kór kialakulásának nagyobb kockázatával
  • Mentális egészség: alváshiány hatására nehezebbé válik az érzelmek feldolgozása, hosszú távon szorongásos és depressziós tünetekhez is vezethet

Milyen tünetekre érdemes figyelni?

Az alváshiány tünetei viszonylag hamar jelentkezhetnek, akár már 24 óra folyamatos ébrenlét után is. A leggyakoribb, korai tünetek a következők: 

  • Nappali aluszékonyság
  • Kimerültség
  • Ingerlékenység
  • Megnehezült koncentráció, emlékezet és gondolkodás
  • Lassú reakcióidő
  • Fejfájás

Fontos kiemelni, hogy ezek a tünetek nem csak a teljes alváshiányt, de a nem megfelelő alvásminőséget, alvászavart is jelezhetik. Ha elegendő (7-9 óra) alvás mellett is tapasztaljuk őket, mindenképpen érdemes szakembert felkeresni egy konzultációért. Központunkba az alvas@gyerekmosoly.hu címen foglalhat időpontot, szakértőink bármilyen alvásproblémára segítenek megtalálni a megoldást!

Hosszú távú szövődmények

A hosszú távú alváshiány azonban ennél még súlyosabb szövődményekkel járhat. Ilyenek lehetnek:

  • Magas vérnyomás, egyéb szív- és érrendszeri problémák
  • Cukorbetegség
  • Elhízás
  • Kognitív funkció romlása
  • Idegrendszeri zavarok
  • Döntéshozó képesség zavara vagy hiánya
  • Pszichológiai zavarok kialakulása, romlása

Az alváshiánynak tehát súlyos következményei lehetnek, így mindenképpen fontos, hogy nagy jelentőséget tulajdonítsunk neki. A jó hír, hogy a rövid- és középtávú tünetek visszafordíthatók, ha elkezdünk és tartunk egy egészséges alvási rutint. Ezzel összességében a hosszú távú egészségünket segítjük, várható élettartamunkat is megnövelhetjük. Probléma esetén pedig kiemelten fontos egy szakértő orvos minél hamarabbi felkeresése - időpontot központunkba az alvas@gyerekmosoly.hu oldalon foglalhat!

 

Források: 

Benedek, Pálma et al. 2022. “Postoperative respiratory complications in children with obstructive sleep apnoea syndrome” in Acta otorhinolaryngologica Italica: organo ufficiale della Società italiana di otorinolaringologia e chirurgia cervico-facciale 42(2):162-168;

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23970-sleep-deprivation#symptoms-and-causes; https://www.sleepfoundation.org/sleep-deprivation; https://www.healthline.com/health/sleep-deprivation/effects-on-body

 

Photo by Mpho Mojapelo on Unsplash

Gyerekmosoly - 2025 március 23.
 

 

Tanítsuk a stresszkezelést a gyerekeknek, hogy ne váljon belőlük ideges, kiégett felnőtt!

A stressz sajnos ma már a gyermekek körében sem ismeretlen jelenség, egyre több feladat és érzelmi, fizikai teher hárul már a legkisebbekre is. Vajon normálisnak tekinthető-e ez a tendencia és milyen módszerekkel segíthetjük gyermekeinket?

Miért hideg a kisbabák keze? Az esetek többségében nincs miért aggódnunk!

Szerencsére az esetek többségében semmi rosszat nem jelent, ha hideg a babák keze, amit a gyerekorvosok is megerősítenek: „Teljesen normális, hogy a csecsemő keze és lába hideg” – mondta Dr. Randy Thornton, a Wolfson Gyermekkórház gyermekorvosa.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 9-12; 16-18