Együtt vagy külön?
Egy kutatás szerint a családok 85%-ában a 6 év alatti kisgyerek átmenetileg vagy rendszeresen együtt alszik a szülőkkel. Amikor a baba megszületik, az édesanyának is kényelmesebb, ha a kicsi ott van mellette, hiszen igény szerint meg tudja szoptatni és a visszaalvás is könnyebben megy. Aztán előfordul, hogy a gyerek egyszerűen ott ragad a szülői ágyban.
Persze vannak olyan szülők is, akik mereven elzárkóznak még a gondolattól is, hogy egy harmadik beférkőzzön a hitvesi ágyba, még ha a saját gyerekről is van szó. Aztán ahogy jönnek a fogacskák, a betegségek és a kicsihez húsz percenként kell kelni - és átrohangálni a gyerekszobába-, úgy hagy alább az elszántság, míg végül a csemete állandó bérletet kap a családi ágyba.
Az együtt alvás pozitívumai
Jó alvóvá válik
A szakértők hangsúlyozzák, hogy teljesen természetes igény a kicsik részéről, hogy a szülői ágyba vágynak, hiszen számukra a szülő közelsége megnyugtató, velük érzik magukat igazán biztonságban. Ráadásul ennek van egy olyan pozitív hozadéka is, hogy látva a szülői példát arra, hogyan kell aludni, az alváshoz kellemes élményeik kötődnek majd és így nagy valószínűséggel később is jobb alvók lesznek.
Fotó: Pixabay/Sippakkorn
Biztosabban kötődik
Az együtt alvás a kötődő nevelés egyik alapelve, amely közelebb hozza egymáshoz a babát és anyukáját, ezzel erős érzelmi kötődést kialakítva közöttük. A gyermek az első években a szülőkön keresztül ismeri meg a világot, tapasztalja meg a dolgokat, és ők jelentik neki a biztonságot is, ami a szakértők szerint később jó hatással lesz az érzelmi és értelmi fejlődésére is.
Magabiztosabb és kiegyensúlyozottabb lesz
Kutatások kimutatták, hogy azok a gyerekek, akik korábban gyakran aludtak a szülőkkel, sokkal magabiztosabb fiatal felnőttek lettek. Olyan főiskolai hallgatókkal végeztek felméréseket, amelyeknek egyik csoportja kisgyermekkorában együtt aludt a szülőkkel. A felmérés rámutatott, hogy azok a hallgatók, akik egy ágyon osztozkodtak annak idején legalább az egyik szülővel, magasabb önértékeléssel rendelkeztek, amelyhez kiegyensúlyozottság és magabiztosság társult. Ezek mellett az együtt alvás segített a válaszadóknak abban is, hogy a későbbiekben könnyebben megismerjék a másokkal való fizikai kapcsolatot.
James McKenna, az amerikai Notre Dame Egyetem anya-baba viselkedési alváslaboratóriumának igazgatója rámutat, hogy azok, akik gyerekként sosem aludtak együtt a szülőkkel, nehezebben irányíthatóak, és boldogtalanabb felnőttek lettek.
Növeli az intelligenciáját
Azok a babák, akik egy ágyban alszanak a szülővel, többet vannak szoptatva, ezáltal egészségesebbek lesznek, és közvetve pozitívan befolyásolják a felnövekvő gyerek intelligenciáját is. Kutatások kimutatták, hogy gyorsabb a szellemi fejlődésük, és kisiskolás, 6-8 éves korukban magasabb az intelligenciahányadosuk.
Nyugodtabb lesz
McKenna tanulmányában azt is megjegyzi, hogy azok a babák, akik együtt alszanak a szülőkkel, sokkal nyugodtabban és mélyebben szundítanak, a pulzusuk és a légzésük is egyenletesebb. Pozitívumként megemlíthető, hogy a szülő ilyenkor a legapróbb neszre is felkel, éberebben alszik, így a csecsemőkorra veszélyes légzéskimaradást is hamarabb észreveszi.
+1 tipp, hogy az együtt alvás biztonságos legyen
Sok szülőben felmerül az elején: nem fogok-e a babára ráfeküdni, nem fullad meg a nagy párna és ágytakaró miatt? Ha nagyon pici babával történik az együtt alvás, fontos, hogy párnát ne kapjon, és maradjon elég helye a pihentető alváshoz. Az is remek megoldás, ha olyan kiságyat választ a szülő, amelynek rácsos része levehető, és odatolható a szülői ágyhoz. Így biztonságban, de mégis a szülőkhöz közel aludhat a baba.
Fotó: Pixabay/Sippakorn