A csuklás a rekeszizom akaratlan, görcsös összehúzódása. Nagyon gyakori jelenség, kortól, nemtől függetlenül bárkit érinthet (már az anyaméhben lévő magzatok is rendszeresen csuklanak). Mivel nincs meghatározható fiziológiai előnye, így tulajdonképpen a szakemberek sem tudják biztosan, miért is csuklunk.
A csuklásnak nagyon sok oka lehet, a hirtelen evéstől vagy ivástól a sok levegő lenyelésén át a dohányzásig. Csuklást okozhatnak a szénsavas italok, az alkohol, a fűszeres ételek, sőt a környezeti hőmérséklet hirtelen változásai is. A csuklás időnként pszichés okokra, például izgatottságra, ijedtségre, stresszre, felfokozott örömre is visszavezethető.
A csuklás a legtöbbször néhány percen belül magától is elmúlik. Előfordulhat azonban, hogy valaki hosszabb ideig csuklik. A 48 óránál tovább tartó csuklási roham már krónikus csuklásnak számít, de akkor is krónikus csuklásról beszélhetünk, ha valaki rendszeresen, hetente többször is hosszabb ideig csuklik. A 48 óránál tovább, de egy hónapnál rövidebb ideig jelentkező csuklást tartós csuklásnak is nevezik.
A krónikus csuklás komolyabb egészségügyi problémák tünete lehet, de önmagában is zavaró, hiszen az érintettnek az evés, az alvás is nehezére eshet. A krónikus csuklás szövődménye szélsőséges esetben kiszáradás, alultápláltság, alvászavarok is lehetnek.
A hosszan elhúzódó, házi módszerekkel nem megszüntethető, magától el nem múló csuklásnál valószínűsíthető, hogy a csuklást kiváltó ok a reflex kiváltásáért felelős összetett mechanizmus egyik részénél található. Érintett lehet tehát az agy, a gerinc, az idegrendszer, a rekeszizom és környéke. A krónikus csuklást okozhatják a központi idegrendszert érintő betegségek és sérülések, a rekeszizom irritációját okozó problémák, tüdőgyulladás, mellhártyagyulladás, emésztési zavarok, anyagcsere-betegségek, daganatos betegségek. Előfordulhat, hogy a krónikus csuklás az idegrendszert érő sérülés, altatás, érzéstelenítés vagy műtét után jelentkezik. Az esetek nagyjából egyötödében a krónikus csuklás pszichés problémákra vezethető vissza.
Amennyiben sikerül kideríteni, mi okozza a krónikus csuklást, a kiváltó ok megszüntetése (akár gyógyszerekkel vagy műtéttel) általában a csuklás megszűnésével is együtt jár. Ehhez azonban összetett és hosszadalmas vizsgálatokra is szükség lehet, hiszen rengeteg dolog állhat a krónikus csuklás hátterében. A fejet, az érzékszerveket, a szájüreget, a garatot, a tüdőt és a mellkast, a szív- és érrendszert, a hasüreget és a benne elhelyezkedő szerveket, az idegrendszert egyaránt vizsgálni kell, és laborvizsgálatokra, képalkotó vizsgálatokra is szükség lehet.
Egyes esetekben a krónikus csuklás kiváltó oka nem megállapítható. Ilyenkor magát a csuklást kezelik, például nyugtatókkal, izomlazítókkal, fájdalomcsillapítókkal, esetleg az idegrendszert célzó műtéttel.
Forrás: EgészségKalauz; Fotó: Pixabay