A januári visszatérés az óvodába, iskolába sok szülőnek jelent fejtörést, hiszen gyermekünk újra fogékony lehet a különböző fertőzésekre. A hideg idő, életmódbeli hiányosságok gyengíthetik az immunrendszert, ami megnehezíti a közösségbe való visszaszokást is. A továbbiakban ennek ellensúlyozására gyűjtöttünk össze néhány hasznos tanácsot. Fontos tudni azonban, hogy az immunrendszer “erősítése” nem mindig megfelelő fogalom: akkor működik jól, ha fertőzésveszély esetén aktív, ám ennek elmúltával le is tud csendesedni. Ezért a következő praktikák leginkább a szervezet egyensúlyának helyreállításában és fenntartásában, illetve a megfelelő tápanyagok pótlásában segítenek, hogy a gyermekek immunrendszere is megfelelően tudjon működni.
- D-vitamin
Napfény hiányában a gyerekek kevesebb D-vitaminhoz jutnak, így a téli időszakban érdemes lehet pótolni azt, természetesen mértékkel. Több élelmiszerben is megtalálható magas koncentrációban, mint a zsíros halak (pisztráng, lazac, tonhal, szardínia) vagy gombafélék. Étrend-kiegészítőként is adható, azonban fontos, hogy ne adagoljuk túl; érdemes gyermekorvosunkkal konzultálni, hogy mennyi hatóanyagot tartalmazó terméket válasszunk.
2. Cink
A cink szintén hasznos tápanyag, leginkább fehérjealapú élelmiszerekben fordul elő. Ilyenek lehetnek a vörös húsok és a baromfihúsok. Babfélék és olajos magvak szintén forrásai az ásványi anyagnak, de állati forrásból jobban felszívódik, jegyzi meg Julia Zumpano dietetikus. Szintén alkalmazható étrend-kiegészítőként is, amely esetben szintén kérjük szakértő segítségét a megfelelő adagolás érdekében.
3. Probiotikumok
A probiotikumok segítenek javítani a bélflóra egészségét, ami hozzájárul a szervezet védekező képességéhez is. Ehhez segítségünkre lehetnek a savanyúságok, de akár a joghurt, vagy a kefir is. Az almaecet szintén egészséges módja a probiotikumok beépítésének, bár feltehetőleg gyermekeknél kevésbé lesz népszerű.
4. Prebiotikumok
A prebiotikumok növényi rostok, amik segítik a bél jótékony baktériumainak növekedését. Prebiotikus ételek lehetnek a spárga, zab, édesburgonya, és a zöldbanán is.
5. Olajos magvak és diófélék
A már említett cinken kívül ezek az élelmiszerek sok más hasznos tápanyagot is tartalmaznak: ilyenek például a magnézium, fehérjék, jótékony zsírok és omega-3 zsírsavak, illetve E, B6, B12 és A-vitaminok is. Kínálhatunk diót, mandulát, tökmagot, chiamagot vagy akár őrölt lenmagot is.
6. Zöldségek és gyümölcsök
Természetesen fontos része az egészséges életmódnak és így az immunrendszer karbantartásának is a zöldség- és gyümölcsfogyasztás. A vitaminokon kívül hasznos antioxidáns-források is lehetnek, amik segítenek a sejtek védelmében. Utóbbihoz hasznosak a bogyós gyümölcsök, a zöld zöldségek mint a brokkoli, vagy a sötét leveles zöldségek mint a spenót, a fodroskel vagy más káposzták is. A C-vitamin egy másik fontos tápanyag, amit citrusfélékből, illetve eperből nyerhetünk, bár utóbbi ebben az időszakban nem szezonális, így nem ajánlott.
7. Alvás
A megfelelő alvási rutin fenntartása - hogy az alvás mennyisége és minősége is elegendő legyen a gyermek számára - elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez. Tartsunk szigorú reggeli és esti rutint, hogy gyermekünk szervezete készen álljon az elalvásra és felébredésre. Ha azonban valamilyen alvásprobléma áll fenn, keressünk fel alvásszakértőt! (Alvásproblémákkal a Gyerekmosoly Egészségközpontba az alvas@gyerekmosoly.hu címen lehet időpontot kérni)
8. Testmozgás
A megfelelő mennyiségű testmozgás télen is fontos. Életkortól függően a kinti játék, a tornaórák vagy a sportolás kiemelt jelentőségű az egészséghez, és a mentális egészséget, kognitív képességeket is javíthatja.
9. Stresszkezelés
A környezetből, életszakaszokból adódóan különböző faktorok jelenthetnek stresszforrást gyermekünk számára. Fontos, hogy kialakítsunk velük egy bizalmi kapcsolatot, hogy segítségükre tudjunk lenni a nehéz helyzetekben - akár csak egy megértő fülre, akár konkrét segítségre, akár stresszkezelési technikákra van szükség.
A fentiek figyelembe vételével tehát elősegíthetjük gyermekünk kiegyensúlyozott, egészséges életmódját. Ez az, ami nélkülözhetetlen a szervezet védekező képességéhez, de ezen túl a gyermekek fejlődéséhez, fizikai és mentális egészségéhez is.
Forrás: https://health.clevelandclinic.org/how-to-boost-your-kids-immunity