FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2025. február 1-vel változnak! Hallásvizsgálatra csak telefonon, alvásvizsgálatra emailben tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

Megértésüket köszönjük!

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Így védje ki a nyár tipikus gyerekbetegségeit!

Egészség - Ezek a megbetegedések a leggyakoribbak nyáron a gyerekek körében és így előzheti meg őket.

A nagy hőségben óvatosabbnak kell lennünk, hogy mit fogyasztunk, és hogyan tároljuk az ételeket, mert könnyen összeszedhetünk egy alapos gyomorrontást vagy súlyosabb esetben akár komoly ételmérgezést, szalmonella-fertőzést is. Nyáron gyerekeknél, felnőtteknél egyaránt nagyon gyakoriak a nem megfelelő klímahasználat következtében kialakuló problémák, a magunkon felejtett vizes fürdőruha miatti megbetegedések. És akkor még a rovarcsípésekről, allergiáról nem is beszéltünk! Összeszedtük a gyerekek körében leggyakoribb és nagyon könnyen összeszedhető nyári betegségeket és azt is eláruljuk, hogyan előzhetjük meg, hogy gyermekünket ledöntsék a lábukról.

Fertőzések

A gyermekkori fertőzések között dobogós helyen állnak –különösen a kislányoknál - a húgyúti fertőzések. Nem árt már egész kicsi korban arra nevelni őket, hogy nyilvános illemhelyen ne üljenek rá a WC-ülőkére, és mindig mossanak kezet. A pangó vizelet éppúgy hajlamossá teheti a csemetéket a húgyúti megbetegedésekre, tehát fontos a rendszeres ürítés – ne tartogassa a vizeletét – és a bőséges folyadékbevitel. Ezen kívül figyeljünk arra is, hogy ha vízparton vagyunk, miután kijöttünk a vízből, minden családtag váltson száraz fürdőruhára, hogy elkerüljük a felfázást.

Tipp: Bárhol is vagyunk, a kicsiket érdemes a WC fölé emelni vagy magunknál tartani fertőtlenítő spray-t és WC-ülőkére tehető védőpapírt, hogy elkerüljük a koszos felülettel való közvetlen érintkezést. Ha lehet, ilyenkor méginkább figyeljünk oda az alapos, szappanos kézmosásra, ha arra nincs lehetőség, akkor mindig legyen nálunk fertőtlenítő gél, amivel a kezeinket megtisztíthatjuk.

Rovarcsípések

Ha tudjuk, hogy gyermekünk allergiás valamelyik rovar csípésére, mindig legyen nálunk megfelelő gyógyszer az allergiás reakciók enyhítésére. Ha csak bőrirritációs tünetek jelentkeznek, elég a Fenistil-csepp és krém, de ha tudjuk, hogy csemeténknél súlyosabb allergiáról van szó például méhcsípés-intoleranciáról, amely fulladáshoz is vezethet, akkor nem hiányozhat az útipatikából az adrenalin, hiszen a légzésbénulás és a keringés leállása bármikor bekövetkezhet.

Ha sokat kirándulunk, sok időt töltünk a szabadban, fel kell készülnünk a kullancsok által terjesztett betegségek kivédésére is. Az ún. kullancs enchephalitis ellen létezik védőoltás-sorozat, amely időben beadatva védettséget biztosít. A kullancsok nagy százaléka hordozza a Lyme-kórt, amely ellen sajnos, még nem létezik védőoltás, ezért fontos a korai felismerés és az antibiotikumos kezelés, különben életre szóló krónikus állapotot eredményezhet.

Tipp: Ha kullancsveszélyes helyen járunk, öltöztessük olyan ruhába a kicsit, ami jól fedi a testét, és adjunk rá kalapot. Ilyenkor a nadrágot is érdemes betűrni a zokniba. Este pedig vizsgáljuk át tüzetesen a gyermekünk egész testét, hajas fejbőrét, minden testhajlatát, és ha kullancsra bukkanunk, távolítsuk el kifejezetten erre a célra kifejlesztett és gyógyszertárakban kapható kullancs-kanállal vagy csipesszel. Ha  nem vagyunk biztosak a dolgunkban, kérjük szakember segítségét, aki szakszerűen eltávolítja a kellemetlen élősködőt és elküldi bevizsgálásra, hogy hordozza-e a Lyme-kórt. Ha a vizsgálat azt bizonyítja be, hogy a kullancs fertőzött, pár hét elteltével el kell vinni a kisgyermeket egy speciális vérvételre, hogy megnézzék, átterjedt-e rá a Lyme-kór. Pozitív eredmény esetén azonnal meg kell kezdeni az orvos által előírt antibiotikum-kúrát.

Napszúrás

A napszúrás a kicsiknél egyáltalán nem veszélytelen dolog!  Ha huzamosabb ideig éri a fejet napsütés, az agy hőmérséklete megemelkedik, ami fokozza az agyhártya izgalmát, valamint koponyaűri nyomást idéz elő. Súlyos esetben a gyerekek testhőmérséklete hirtelen felszökhet. A gyakori hányás pedig gyors kiszáradáshoz vezethet.

Tipp: Akár kirándulunk, játszóterezünk, akár vízparton vagyunk, mindig adjunk jól szellőző, világos kalapot gyermekünkre! Ne töltsünk huzamosabb időt a tűző napot, keressünk árnyékos, félárnyékos helyet, vigyünk magunkkal napernyőt! Soha ne hagyjuk gyermekünket a forró autóban üldögélni, még rövid ideig sem, mert könnyen hőgutát kaphat vagy kiszáradhat. Ezenkívül melegben fokozottan figyeljünk oda a megfelelő folyadékbevitelre!

Ételmérgezés

A szalmonella és az ételmérgezés a kánikula réme, hiszen a fertőzött ételekben a meleg hatására hamarabb elszaporodhatnak a mikrobák, melyek elsősorban állati eredetű termékekben lehetnek jelen. Ám ilyenkor nemcsak a baromfihús és a tojás jelenthet nagy veszélyt a kicsikre, hanem a kézmosás elmulasztása is, mivel a szalmonellabaktérium emberről emberre is terjedhet. A gyakori hányást és hasmenést előidéző megbetegedés különösen veszélyes lehet a picik számára, hiszen könnyen kiszáradhatnak.

Tipp: Mindig csak megbízható helyen vegyünk ételt, italt! A húsokat, halat legjobb, ha a szemünk láttára sütik frissen vagy válasszunk olyan ételt, amiben nincsenek gyorsan romló komponensek, Kerüljük a rögtönzött fagyiárusokat és azokat a bódés kifőzdéket, melyek nem felelnek meg a higiéniai elvárásoknak. Ha távolabbi országba utazunk, soha ne igyunk csapvizet, válasszuk inkább a jól bevált ásványvizet. Ha hosszabb útra indulunk, tartsuk hűtőládában az élelmiszert és útközben is ügyeljünk a megfelelő higiéniára! A gyakori kézmosás megelőzheti a szalmonella baktériumának szájba jutását.

Szem- és fülgyulladás

A nyár egyik nagy mumusa, a nem megfelelő - túl hidegre, erősre állított - klimatizálás nem csak gyerekeknél, de felnőtteknél is könnyen meghűlést, arcüreg-, szem- és fülgyulladást okozhat. Ezen kívül a nem rendszeresen tisztított klímaberendezésekben gombák és baktériumok is előfordulhatnak, melyek súlyosabb betegségeket is okozhatnak a tüdőbe jutva. Az egyik ilyen a legionella fertőzés, mely hasonló tünetekkel jár, mint az influenza.
Nem csak a nem megfelelő klímahasználat, de huzat vagy akár koszos víz fülbe jutása, megfázás fülre húzódása is okozhat középfülgyulladást, amely rendkívül fájdalmas betegség és mindenképpen orvosi szakértelmet igényel a gyógyítása. Ha a kicsinek fáj a füle, nem szabad félvállról venni, mert ha kezeletlenül marad, nagyon komoly szövődmények alakulhatnak ki!

A fertőzéses eredetű kötőhártya-gyulladást leggyakrabban baktériumok vagy vírusok okozzák. A vírusos fajtáját gyakran kíséri enyhe felső légúti hurut. Ilyenkor cseppfertőzéssel terjedhet a betegség, de a piszkos kézzel való szemdörzsölgetés is megnöveli a veszélyét. Ezért tömegközlekedés és nyilvános WC használata után meg kell mosni a csemete kezét. A kezelésére általában széles spektrumú antibiotikumot és szemcseppet javasolnak.

Tipp: Mindig figyeljünk a megfelelő higiéniára és vegyük komolyan, ha fülfájásra panaszkodik gyermekünk! Vigyük gyermekünket fül-orr-gégész szakorvoshoz, aki megfelelő kezeléssel gondoskodik arról, hogy ne forduljon komolyabbra a betegség. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a megfelelő higiénés alapszabályok betartásának fontosságát sem: a sokszori, alapos kézmosást, a zsebkendő használatát.

Fotó: Unsplash/Artem Kniaz

Gyerekmosoly - 2018 május 17.
 

 

5 illóolaj, ami fertőtlenít, illatosít és a fertőző betegségek megelőzésében is verhetetlen!

Beköszöntött az ősz, elindult a bölcsi, az ovi és az iskola. Ezzel párhuzamosan pedig újra megjelentek az alsó- és felsőlégúti betegségek, a megfázás és a nátha. Ha nem akarjuk a gyermekünket folyamatosan gyógyszerrel tömni (és nem is szabad), a vitaminok mellett jó szolgálatot tesznek a betegségek megelőzésében az illóolajok. Mutatjuk az 5 legerősebbet, amelyek az őszi-téli időszakban nagyon jó szolgálatot tesznek.

Ismét egy újabb (és egyre gyakoribb) koronavírus tünet!

Immár két éve, hogy a mindennapjaink részévé váltak a Covid-19-ről és annak mutációiról szóló hírek. Míg az alapvírus tüneteit már kívülről fújjuk, addig az azóta megjelent új variánsok kapcsán folyamatosan jelennek meg új tünetek, melyek egyébként is igen változatosak lehetnek. Most ismét bővült a lista.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 9-12; 16-18