Még október és november is bővelkedik olyan zöldségekben és gyümölcsökben, amelyek tele vannak vitaminnal és számtalan formában elkészíthetők. Tél felé közeledve érdemes ezekből többet fogyasztani, hiszen immunrendszerünk erősítéséért akkor tehetünk a legtöbbet, ha tudatosabban állítjuk össze étrendünket, és a lehető legtöbb vitamint és nyomelemet természetes úton visszük be szervezetünkbe.
Tápláló és vitamindús zöldségek
Felsorolni is nehéz, hányféle zöldségnek van szezonja október környékén, ami mind fontos C-vitamin-forrás. Ez az egészség megőrzéséhez nélkülözhetetlen vitamin növeli szervezetünk ellenállóképességét, támogat a kórokozók elleni harcban, csökkenti a gyógyulási időt, és jelentős a bőrvédő szerepe, ami testünk elsődleges védvonala.
- Többek között ilyen C-vitaminban gazdag, sokoldalúan elkészíthető zöldség a karalábé, amely főzve, sütve, töltve vagy rakottan egyaránt nagy népszerűségnek örvend.
- Ugyanilyen jól hasznosítható a kelbimbó is, amely egyébként rákellenes tápanyagokban is bővelkedik.
- A brokkoli is egyre kedveltebb zöldség a hazai gasztronómiában, a C-vitamin mellett K-vitamint is tartalmaz, amelynek hiánya kalciumvesztéshez és ezáltal a csontok törékenységéhez vezethet.
- Ne feledkezzünk meg a sütőtökről sem, amely nem csak azért favorit, mert nagyon magas a C-vitamin-tartalma, és káliumtartalma miatt vértisztító hatású, vagyis őszi tisztítókúra egyik alapja lehet, hanem mert krémlevesként ugyanolyan ízletes, mint sütve egy kis mézzel lecsorgatva.
- A vöröskáposzta pedig igazi aduász, hisz C-vitaminon kívül rengeteg A- és B-vitamint tartalmaz. Fogyaszthatjuk párolva, savanyítva vagy salátaként, és még télre is el lehet tenni.
Immunrendszertámogató őszi gyümölcsök
Ha őszi gyümölcsökről van szó, legtöbbünknek rögtön az alma, a körte, a szilva vagy a szőlő jut eszébe. Ezek mindegyike bőven tartalmaz C-vitamint, és nem csak frissen fogyasztva jóízű csemegék, hanem szárítva, levesben, salátában és süteménybe töltve is finomak. Természetesen nem mindegy, hogy a gyümölcsös ételeket hogyan készítjük el, hiszen fontos, hogy minél kevesebb cukrot fogyasszunk, ami terheli a szervezetet, gyengíti az immunrendszert.
- A körtének a C-vitamin mellett magas a vas-, kálium- és foszfortartalma, ezek jó hatással vannak az idegrendszerre, és segítenek a vérszegénységben szenvedőknek, valamint a savproblémákkal küzdőknek is.
- Az érett birsalmában sok P-vitamin is van, ami szintén antioxidáns hatású, véd a fertőzésekkel szemben. Ráadásul ez a gyümölcs jó étvágyat csinál, ezért betegeknek is kifejezettnek ajánlott.
- Fajtától függően szilvát már nyár végétől is szedhetünk, és egészen október végéig szezonja van. Hazánkban nem véletlenül népszerű ez a gyümölcs, hisz A-vitaminon és béta-karotinon kívül olyan ásványi anyagokat is tartalmaz, mint a magnézium, a kálium, a vas vagy a fluorid.
- Egyik örök kedvenc a dió, és ez nem véletlen. Önmagában fogyasztva is ízletes, emellett főételek, saláták, desszertek hozzávalója lehet. Gazdag káliumban, foszforban, cinkben és rézben, valamint sok omega-3 zsírsavat tartalmaz, ezért csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések esélyét.
A folyadékról se feledkezzünk el!
Bármennyi vitaminnal is próbáljuk meg erősíteni immunrendszerünket, ha nem fogyasztunk megfelelő mennyiségű folyadékot: szervezetünk egészséges működéséhez naponta nagyjából 2-3 liter folyadékot kell innunk. Természetesen a legegészségesebb az ivóvíz, de fogyaszthatunk többek között frissen préselt gyümölcsleveket, zöldség- vagy gyümölcsturmixokat, teákat, gyógyteákat is. A megfelelő mennyiségű vízbevitel nemcsak segít a méregtelenítésben, illetve egyes vitaminok felszívódásában, hanem elősegíti a bélrendszer egészséges működését, egészséges bélflóra nélkül pedig nincs erős immunrendszer.
Forrás: Pénzcentrum; Fotó: Pixabay