FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2025. február 1-vel változnak! Hallásvizsgálatra csak telefonon, alvásvizsgálatra emailben tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

Megértésüket köszönjük!

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Miért tikkel a gyerekem? Ártalmatlan vagy bajt jelez?

Egészség - A tic típusai, kialakulásának okai és kezelése

A tic egyfajta akaratlan, hirtelen fellépő, gyors és szabálytalan mozgás, izomrángás vagy önkéntelenül kibocsátott hang, amelyet néhány percnél tovább nem lehet visszatartani. A hirtelen mozdulatokat eredményező izomgörcsök, a motoros ticek leggyakrabban az arcon és a fejen mutatkoznak szem-, fejrángás, grimaszok formájában, de nem ritka a lábon és a törzsön mutatkozó típusa sem.

A tünetek másik nagy csoportját alkotják a vokális ticek, amelyek szavak vagy akár egész mondatok, káromkodás akaraton kívüli ismételgetésével járnak, vagy gyakori köhécselés, torokköszörülés, periodikusan ismétlődő nevetés, esetleg furcsa hangok kiadásával például nyávogás, ugatás formájában jelentkeznek.

A tic kialakulásának okai

A tic háttérben állhatnak szervi, neurológiai betegségek, illetve a jelenség lelki eredetű is lehet. A tünetegyüttesért jelenleg elsősorban az agysejtek által termelt anyagok, a neurotranszmitterek közötti egyensúly zavarát teszik felelőssé. A szem izomrángása, avagy kevésbé ismertebb, hétköznapibb nevén a tikkelés problémája egy meglehetősen gyakori jelenség, ami az esetek jelentős többségében teljesen ártalmatlan. A leggyakoribb kiváltó okai között a stressz, a magnéziumhiány, valamint a szem megerőltetése áll, például a sok televízió- vagy monitornézés következtében. A probléma hátterében azonban állhat idegrendszeri betegség, szemfertőzés is.

Ha a szem tikkelését érzékeljük gyermekünkön, nem kell megijedni, ha nem tér vissza megfelelő rendszerességgel, esetleg tudjuk, hogy mi a kiváltója –például túl sok tévénézés vagy számítógépezés, vagy stresszes, feszült időszak, például félév végi dolgozatok, felelések a suliban –, akkor nem kell különösebb jelentőséget tulajdonítanunk neki, legfeljebb akkor, ha már hetek óta érzékeljük.

Milyen súlyosabb betegségre utalhat a tic?

Epilepszia

A szemrángás lehet epilepszia előjele is, főleg gyermekkorban. A kisgyermekkori epilepsziák néhány fajtája arcgrimaszolással, szemrángással jár.

Touerette-szindróma

A Tourette-szindróma idegrendszeri megbetegedés, melynek kiváltója valószínűsíthetően egy, az agyi ingerület-átvitelben jelentős szerepet játszó, úgynevezett neurotranszmitterek anyagcseréjében bekövetkezett rendellenesség.

A tic kezelése

Ha nem áll súlyos betegség a háttérben, érdemes arra odafigyelni, hogy gyermekünk minden nap legalább fél-egy órát semmittevéssel, lazítással, játékkal töltsön, emellett rendszeresen mozogjon és legyen kint a friss levegőn. Érdemes továbbá mindig ügyelni – különösen télen és stresszes időszakokban- a vitamin- és ásványi anyag pótlásra, a magnézium-bevitelre, hiszen ez is előidézheti a problémát. Vigyük el gyermekünket vérvételre és nézessük meg, nincs-e vitaminhiánya és amennyiben beigazolódik, hogy bizonyos vitaminok, ásványi anyagok vagy nyomelemek szintje a normál érték alatt van, mindenképpen kérjük szakember tanácsát, hogy milyen készítményt, milyen adagolásban tanácsos szednie.

A tic hátterében állhat magnéziumhiány, dehidratáltság is, ezt egészséges táplálkozással és sok vízfogyasztással könnyedén kiküszöbölhetjük, de azzal is, ha sok mandulát, diót, mogyorót, spenótot adunk a csemeténknek. Ha a tünetek ezek után sem csillapodnak hetekig, akkor feltétlenül keressünk fel egy orvost, a tic ugyanis súlyos problémát is előrevetíthet, bár ez szerencsére az esetek többségében nem jellemző.

Az orvosok a tünetek súlyossága alapján döntenek a kezelés módjáról, mely enyhébb, az életvitelt egyáltalán nem, vagy csak kevésbé befolyásoló ticek esetén nem jelent gyógyszeres terápiát. Magatartásterápiák, lazító-technikák elsajátítása, koncentrációs tréning, pszichoterápia segíthet a betegség kezelésében.

Ha mégis gyógyszeres terápiára kerül sor, a tünetek orvoslására nincs egységes gyógyszer, ezért az orvosnak és a betegnek a tünetek csökkentése és a gyógyszerekkel járó mellékhatások elkerülése között kell kompromisszumot kötnie. Rendszerint olyan mértékig igyekeznek csökkenteni a tüneteket, hogy azok már elviselhető, könnyen kezelhető életvitelt tegyenek lehetővé. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a gyógyszeres kezelés csupán enyhítheti a ticket, az összes tünetet nem képes megszüntetni.

Fotó: Unsplash/Caroline Hernandez

Gyerekmosoly - 2020 január 20.
 

 

Reggeli vagy esti edzés: melyik jobb a pihentető alváshoz?

Elgondolkodott már azon, hogy a reggeli vagy esti testmozgás segíti elő a pihentető alvást? Cikkünkből megismerheti mindkettő előnyeit és hátrányait, melyek alapján kialakíthatja a legjobb edzéstervet!

Az alváshiány komoly károkat okozhat!

Az alváshiány hatása szervezetünk különböző részeire, és ezek hosszú távú következményei

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 9-12; 16-18