Hol jelentkezik a fájdalom?
Az orrmelléküreg-gyulladásokra egyaránt jellemző az érintett területen jelentkező fájdalom, nyomásérzékenység, orrfolyás, orrdugulás, gyerekeknél akár kötőhártya-gyulladás is. Az arcüreggyulladásként ismert betegség az arc szemek alatti részének fájdalmával jár, mely gyakran a fogsorba is kisugárzik. Homloküreg gyulladás esetén a homlok mellső fala, illetve a szemüreg felső része fáj. Gyakori a fejfájás is, mely homloküreg gyulladásnál jellegzetesen reggel jelentkezik.
Hogyan alakul ki az arcüreggyulladás?
Mivel az orrmelléküregek szerves részei a felső légutaknak, ezért a felső légúti gyulladásokat - nátha, garatgyulladás, torokgyulladás, mandulagyulladás - gyakran kíséri az orrmelléküregek érintettsége is. Ha a felsorolt betegségek következtében kialakult gyulladás miatt a melléküregek kivezető nyílása elzáródik, a melléküreget kibélelő nyálkahártya megduzzad, az üreg szellőzése gátolttá válik. A váladék ezáltal nem tud kiürülni, és a felgyülemlett nyálkában baktériumok szaporodnak el. A melléküregben genny keletkezik, és gyűlik össze majd a feszülés miatt fájdalom jelentkezik.
A visszatérő arcüreggyulladás okai
Ha az arcüreggyulladás időről-időre kiújul, akkor a fertőzések mellett más lehetséges kiváltó tényezőket is figyelembe kell venni. Endoszkópos betekintéssel, valamint melléküreg CT vizsgálattal képet kaphatunk közvetve az orrmelléküregek állapotáról és fény derülhet arra, mi okozza a folyamatos visszaesést.
Orrsövényferdülés
A vizsgálatok segíthetnek felderíteni, hogy van-e például orrsövényferdülés, amely a gátolt orrlégzés miatt szintén szerepet játszhat a betegség ismételt megjelenésében.
Légúti allergia
A nyálkahártya krónikus duzzanatát okozhatja például egy fel nem ismert légúti allergia, melynek kezelése nélkül az arcüreggyulladást sem tudjuk végleg megszüntetni.
Orrpolip
Gyakori panasz az orrpolip, amely bizonyos esetekben műtéttel is kezelendő. A polip olyan akadályt képez az orrban, ami szintén gátolja a szabad légáramlást, beszűkíti a középső orrjáratot, ezáltal növeli a betegség megjelenésének kockázatát.
Fogászati probléma
Előfordulhat, hogy fogászati probléma, a foggyökerek krónikus gyulladásának szövődményeként jelentkezik a visszatérő arcüreggyulladás.
Hogyan kezelhető az arcüreggyulladás?
Az akut arcüreggyulladás során nyálkahártya lohasztó orrcseppekkel fontos a légutak szabaddá tétele, a felgyülemlett váladék csak így tud kiürülni. Kiegészítésként adható fájdalomcsillapító, lázcsillapító, nyákoldó, szükség estén antibiotikum. Segíthet a rendszeres sóoldatos orröblítés is. A kamillás gőzölés régi népi gyógyír az arcüreggyulladásra, de a forró gőz tovább fokozza a nyálkahártya duzzanatot, ezért célszerűbb az arcüreg fölötti közvetlen, külső melegítés, mely fellazítja az orrváladékot és a sós hideg pára, mely csökkenti a nyálkahártya duzzanatot. A kamilla, teaként fogyasztva, segít a torokgyulladás leküzdésében. Ha nem szeretjük a kamilla ízét, próbáljuk ki a csipkebogyó- vagy a gyömbérteát. Igyunk naponta több csészével. Pihenjünk sokat! Arra azonban ügyeljünk, hogy ha egyene¬sen fekszünk a hátunkon, párna nélkül, az orrdugulás súlyos¬bodni fog, ezért mindig támasszuk alá a fejünket!
A visszatérő arcüreggyulladás sok esetben csak tünet, valamilyen mögöttes probléma következménye. Feleslegesen szedett gyógyszerek, orrcseppek és a betegséggel járó rossz közérzet, fájdalom helyett, visszatérő panaszok esetén mindenképp javasolt a fül-orr-gégészeti kivizsgálás!
Fotó: Unsplash/Alexandre Dummer