Az alvásfigyelő készülékek tényleg működnek? Ez a kutatók véleménye!
Érdekességek - Kíváncsi, hogy az okosórájának alvásfigyelő funkciója mennyire hatékony? Cikkünkből megtudhatja, kutatások mit mondanak a készülékekről, a pontosságukról, és hogy hogyan lehetnek a leghasznosabbak.

Az óránk azt mutatja, hogy 8 órát aludtunk, de mégis fáradtak vagyunk – mi lehet a probléma?
Egyre többen használnak különböző okoseszközöket (órák, gyűrűk, karkötők, de akár matracok és ágy melletti készülékek is) vagy applikációkat az alvásuk figyelésére, adatok gyűjtésére. Felmerül azonban a kérdés, hogy vajon ezek az adatok tényleg annyira megbízhatóak-e, mint amit a színes marketinganyagok állítanak róluk? Az alábbiakban körüljárjuk a tudományos, orvosi nézeteket az ilyen eszközök hatékonyságáról, és hogy hogyan használhatjuk őket a legbiztonságosabban.
Mik ezek az eszközök, és hogyan működnek?
Alapvetően a fogyasztók által hozzáférhető alvásfigyelő eszközöknek két nagyobb csoportját különítjük el. Az egyik ezek közül a viselt (angolul wearable) eszközök, ilyenek például az órák gyűrűk, karperecek és hasonlók. A másik nagyobb csoport a non-wearable, azaz nem viselt eszközöké, ezek lehetnek a szenzorokkal ellátott matracok vagy a matrac alá vagy fölé helyezett, vékony érzékelők, de ide tartoznak az okostelefonra telepített alkalmazások is, amik az éjjeliszekrényre téve monitorozzák az alvásunkat. Az, hogy pontosan mit mérnek ezek az eszközök, teljes egészében a típustól és a gyártmánytól függnek, de van néhány gyakori adat. Ilyen például a pulzus, az alvásnak és fázisainak hossza, mozgás, oxigén szaturáció, horkolás, testhőmérséklet. Egyes készülékek még a környezeti hatásokat is figyelembe veszik, mint a szoba hőmérséklete és páratartalma, illetve a fény- és zajszint az alvó körül. Azt, hogy mikor alszunk, a készülékek szenzorai a pulzus, légzés és a mozgás segítségével döntik el leginkább.
Mit mond a tudomány?
Az alapvető tudományos konszenzus az, hogy noha az ilyen eszközök bizonyos fokig hasznosak lehetnek, nem felelnek meg teljesen az orvosi színvonalú műszereknek, sokkal nagyobb hibahatárral működnek. Az egészségügyben leginkább használatos, úgynevezett ‘gold standard’ eszköz a poliszomnográf (PSG), amivel alváslabori vizsgálatokon is találkozhatunk. Ez a készülék a test több pontján, érzékenyebben gyűjt adatokat, emiatt pontosabb eredményeket biztosít, mint egy okosóra tenné. Kutatások is igazolták, hogy noha az egyszerűbb, orvosok által Amerikában használt eszközöket (ún. aktigráf) néha túl is lépik a megvásárolható készülékek, a poliszomnográfiás vizsgálat még mindig sokkal pontosabb. Amire biztosan megfelelőek, hogy nagyjából-egészében követni tudjuk a teljes alvásidőnket, amivel esetleges egészségtelen szokásokat is felismerhetünk. Azonban ezek a kevésbé érzékeny szenzorok sokszor az éjszakai felébredéseket is alvásnak érzékelik, ezért téves információt adhatnak. Ezen felül, az alvásfázis-monitorozási képességük sem tökéletes.
Az alváskövető készülékek előnyei
- Szokásaink megismerése, jobb szokások tanulása és betartása
Ha egy applikáción keresztül naponta szembesülünk az alvási szokásainkkal és az alvásidőnkkel – még ha csak hozzávetőlegesen is – az sokat segíthet egy egészségesebb alvási rutin kialakításában. Ezzel erősíthetjük tudatosságunkat, és jobban megismerhetjük testünk működését is.
- Hosszú távú tendenciák felismerése
Noha a pontatlanságuk miatt az ilyen készülékek nem feltétlenül alkalmasak minden éjszaka a valóságnak teljesen megfelelő adatokkal szolgálni, a nagyságrendi változásokat azért felismerhetjük. Ha rendszeresen rosszul vagy keveset alszunk, az ezeken az eszközökön is tükröződni fog – akkor pedig az adatokat, kezdőpontként vagy alvásnaplóként, megoszthatjuk kezelőorvosunkkal, alvásszakértőnkkel.
- Motiváció elősegítése
Elfogadott tény, hogy számszerűen látni egy pozitív tendenciát (valamilyen szokás tartása, amit naponta kipipálunk, a kilók száma a mérlegen) erősíti a motivációnkat az egészséges szokások betartására. Emiatt egy ilyen applikáció vagy készülék meghozhatja a kedvünket az időben való lefekvésre és felkelésre, az egészséges életmód bevezetésére is.
Hátrányok és határok
- Túl nagy támaszkodás a számokra
Amint azt mindig hangsúlyozzuk, az alvásnak nem csak a mennyisége, de a minősége is kiemelten fontos. Ha pedig túl sok figyelmet szentelünk a “tökéletes” alvásnak, az csak erősíti a szorongásunkat, növeli a stressz-szintünket, ami éppen az ellenkező hatást fogja elérni. Extrém esetben pedig ez akár ún. orthoszomniához is vezethet, ami az alvás kóros kontrollálását jelenti.
- Nem használhatók diagnózisra
Bármit is állítsanak a készülékekről szóló hirdetések, a pontatlanságuk miatt egyáltalán nem alkalmasak alvászavarok kiszűrésére. Emiatt ne ijedjünk meg, ha az applikáció problémákat észlel, ne tekintsük orvosi segédeszköznek. Ha tüneteket tapasztalunk magunkon, mindenképpen forduljunk orvoshoz, ahol szakszerű eszközökkel történik a mérés! Központunkba az alvas@gyerekmosoly.hu címen jelentkezhet be.
- Konszenzus hiánya a különböző készülékek között
Mivel az eltérő eszközök más és más algoritmusokat, mérőszámokat és adatokat használnak a működésükhöz, előfordulhatnak különbségek a kimutatott eredmények között is. Így fontos alaposan utánanézni és megérteni, pontosan mit is mér a saját készülékünk, ahogy arra is odafigyelni, hogy a forrás, amiből tájékozódunk, milyen eszközt vesz alapul. Ezzel elkerülhetjük a tévedéseket, vagy a nem megfelelő használatot.
Hogyan érdemes tehát használni ezeket az eszközöket?
Fontos, hogy ne tekintsünk rájuk orvosi műszerként vagy gyógyászati segédeszközként. Sokkal lényegesebb és hasznosabb a megfelelő, rendszeres alvási rutin tartása, mint az, hogy bizonyos mérőszámokon javítsunk. Hasznos lehet, hogy kikapcsoljuk az ilyen alkalmazások értesítéseit is, kivált, ha pontokat is tartalmaznak, hogy elkerüljük a fölösleges stresszt. Az adatok értékelésénél figyeljük inkább a nagyobb tendenciákat, mint hogy 1-1 éjszaka mi történt, és érdemes lehet alvásnaplóval is kiegészíteni a méréseket. Figyeljünk oda arra, hogyan érezzük magunkat – alvás előtt, után, közben, de nappal is – ami sokkal megbízhatóbb mutatója lehet a szervezetünk jóllétének. Ha valóban problémát érzékelünk, akkor pedig jelentkezzünk be egy alvásvizsgálatra, valódi szakemberhez! A Gyerekmosoly Egészségközpontban az ország vezető szomnológusai közül dolgoznak az Ön egészségéért – időpontot az alvas@gyerekmosoly.hu címen keresztül foglalhat hozzánk!
Források: https://www.sleepfoundation.org/sleep-news/new-research-evaluates-accuracy-of-sleep-trackers; https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-tracking-devices
Photo by Luke Chesser on Unsplash

Vízivás és alvás: milyen szokások segítik elő a pihenést?
