Sajnos, nem kevés gyerek van, aki reggeli nélkül indul iskolába. A leggyakoribb okok között szerepel, hogy a szülőnek nincs ideje elkészíteni a nap első étkezését, és úgy gondolja, hogy ez nem is olyan nagy baj, hiszen a gyerek úgyis eszik az óvodában, iskolában. Pedig a reggeli nagyon fontos! Főként a fejlődésben lévő gyerekeknek, hogy szervezetük vitamin- és tápanyagellátottsága kiegyensúlyozott legyen.
A következő ételek nem a legjobb választások, ha reggeliről van szó. Elmondjuk, miért kerültek nálunk tiltólistára!
Narancslé és kakaó
Ha eddig egy nagy pohár narancslével vagy egy bögre kakaóval indította gyermeke a napot, az bizony nem túl jó választás, mert ez a két ital nyomja fel a leggyorsabban a vércukorszintet. Annak a gyereknek, aki reggel édeset eszik, a vércukorszintje a hirtelen emelkedés után ugyanolyan hirtelen le is esik, ezért hamar újra farkaséhes, emellett fáradt és nyűgös lesz.
Müzli, gabonapehely
A bolti müzlik és gabonapelyhek többsége sajnos tele van cukorral és mesterséges aromákkal, állományjavítókkal, ezek pedig mindennek mondhatók, csak egészségesnek nem. Tény, hogy a müzlik általában tartalmaznak hasznos rostokat, a tej pedig kalciumban gazdag, ám olyan sok cukrot tartalmaznak (a müzlik), hogy az előnyök eltörpülnek a sok negatív hatás mellett.
Péksütemények
A hagyományos péksütik - melyek finomított szénhidrátnak számítanak- nem csak cukorban, de zsírban és fehér lisztben is gazdagok, ezért triplán meg kell gondolni, hogy rendszeresen adjuk-e csemeténknek.
Na de akkor mégis mit adjunk gyermekünknek reggelente? Íme 3 egészséges alternatíva!
Szendvics és turmix
Egy valóban egészséges reggeli teából vagy frissen préselt zöldség-gyümölcs turmixból és szalámival vagy sonkával, sajttal, uborkával megrakott teljes kiőrlésű kenyérből áll. Nagyszerű alternatívát jelentenek a zöldségkrémek – például az avokádó- vagy padlizsánkrém -, a tojás- vagy tonhalkrém, a körözött. Ha ezeket váltogatjuk, biztosan nem un rá gyermekünk, de elkészíthetjük mindezt melegszendvicsként is.
Rántotta zöldségekkel vagy bundáskenyér
Heti rendszerességgel adhatunk gyermekünknek reggelire változatosan elkészített omlettet: egyszer egy kis sajttal, paprikával, máskor sonkával, paradicsommal vagy zöldfűszerekkel, de a bundáskenyér is kiváló választás, csak ne felejtsük el mellé a roppanós zöldségeket!
Teljeskiőrlésű pékáru extrákkal
Pékáruval is kezdhetjük a napot, de arra figyeljünk oda, hogy ne a hagyományos, fehérlisztes-cukros verziót válasszuk, hanem a teljeskiőrlésűt. Készíthetünk pirítóst is, kínálhatunk mellé főtt tojást, zöldségeket és sajtot, de ha gyermekünk szereti, teljeskiőrlésű croissannal vagy pogácsával is feltankolhatja szervezete energia-raktárait.
Édeset a szakemberek szerint tízóraira érdemes adni először gyermekünknek, de ha nagyon édesszájú és csak azt hajlandó reggelizni, akkor egészséges alternatíva a görög joghurt friss gyümölcsökkel, kis mézzel vagy a házilag készített zabkása mazsolával, pici fahéjjal megszórva.
Fotó: Unsplash/Chris Ralston