A januárt sokan tartják a legszürkébb és -szomorúbb hónapnak. Az ünnepek utáni visszatérés a munkába, a hideg, felhős időjárás sokunk hangulatának nem tesz jót. Erre született az angol “Blue Monday” (kék vagy szomorú hétfő) kifejezés, ami általában január harmadik hétfőjét jelenti, elterjedt elmélet, hogy az a “legnyomasztóbb” nap az évben. Ennek azonban nem szükségszerű így lennie, számos módszer létezik a hangulatunk javítására - ezzel több cikkben is fogunk foglalkozni a hónapban. Elsőként, bemutatunk néhány élelmiszert, amik fogyasztása hozzájárulhat egy jobb közérzethez, az egészséges életmód részeként.
1. Tojás
A tojásban lévő kolin és vas hasznosak a hangulatunk javításához, magyarázza Fareeha Jay dietetikus. A kolin az acetilkolin nevű neurotranszmitter termelésében segít, ami hat az idegrendszerünkre, és így a kedvünket is befolyásolja, a vashiány okozta fáradtság pedig szintén negatívan hathat a hangulatra. A tojás magas fehérjetartalma pedig erősíti a szervezetünk normál működését és az immunrendszerünket is.
2. Sáfrány
Emilia Papadopoullos dietetikus rámutat, hogy ennek a fűszernek a szedése étrendkiegészítőként (halolajjal kiegészítve) csökkenteni tudja a depressziós tüneteket. Emellett a sáfrány tartalmazza a krocin és a krocetin nevű antioxidánsokat, amiknek szintén lehetnek antidepresszáns és agysejteket védő hatásaik is.
3. Savanyított ételek
Rengeteg pozitív hatásuk lehet kedvenc savanyúságainknak is: a fermentált termékek hozzájárulnak a bél egészségéhez. A belünk szerepet játszik hangulatjavító hormonok, mint a szerotonin termelésében is, a savanyított ételekben lévő probiotikumok pedig a bél mikrobiomjának egészségét erősítik. Ezen hatásuk miatt pedig remekül használhatók a mentális egészségünk megtámogatására is.
4. Olajos halak
Az olajos halak (mint például a lazac, makréla, szardínia vagy a pisztráng) a magas fehérjetartalmuk mellett gazdagok a DHA nevű omega-3 zsírsavban is, magyarázza Juliet Kellow dietetikus. A DHA hasznos a szív, az agy és a szemek működésében is, a depressziós tünetek javítása mellett.
5. Olajos magvak
Az olajos magvak magas E-vitamin és cink-tartalmuk miatt javítják az agyunk funkcióit, ami szerepet játszik a hangulatunk javításában is. Ezen felül a bennük található rostok segítenek a teltségérzet meghosszabbításában, hogy elkerüljük a túlevést - nem is beszélve arról, hogy mennyire egyszerűen beépíthetőek az étrendünkbe.
6. Csokoládé
Gabriela Peacock dietetikus megerősíti, hogy valóban javíthatja a közérzetünket a csokoládé, és nem a cukortartalma miatt. Valójában az egyik ok a benne lévő flavonoidok, amik szintén javíthatják az agyi aktivitást; a másik pedig a minimális koffein, ami erősíti a kognitív funkcióinkat, növeli az agyba jutó véráramot, és stimulálja az endorfin nevű boldogsághormon termelését is.
7. Bogyós gyümölcsök
A bogyós gyümölcsök polifenol-tartalmuknak köszönhetően javítják agyunk egészségét. Emellett pedig ismert magas antioxidánstartalmuk is, aminek szintén szerepe van az agyműködés védelmében. Mivel ezekhez hozzájuthatunk fagyasztva is, kiváló lehetőség lehet egy kis extra gyümölcsbevitelre a téli hónapokban.
8. Zab
A zabban található lassan felszívódó szénhidrátok segítenek abban, hogy tovább érezzük magunkat energetizáltnak étkezés után. A fogyasztásával (pl. müzli, gabonapehely, fehérlisztes termékek helyett) megelőzhető a hirtelen vércukorszint-csökkenés, ami egyébként fáradtságot, levertséget okozna.
Természetesen el kell mondanunk, hogy ezek az élelmiszerek a mértékkel való fogyasztás és változatos étkezés mellett tudják igazán kifejteni hatásukat. Ha viszont egy egészséges életmód részeként alkalmazzuk őket, legyőzhetjük a januári levertséget!
A sorozat későbbi részeiben további hangulatjavító, egészségmegőrző praktikákról olvashatnak majd.
Forrás: https://www.womenshealthmag.com/uk/food/healthy-eating/a46388498/mood-boosting-foods/