FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2025. február 1-vel változnak! Hallásvizsgálatra csak telefonon, alvásvizsgálatra emailben tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

Megértésüket köszönjük!

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Ételek, amikkel legyőzhető a januári levertség

Étkezés - Nyolc étel, amik fogyasztásával javíthatunk a hangulatunkon, és ellenállóbbá tehetjük szervezetünket is.

A januárt sokan tartják a legszürkébb és -szomorúbb hónapnak. Az ünnepek utáni visszatérés a munkába, a hideg, felhős időjárás sokunk hangulatának nem tesz jót. Erre született az angol “Blue Monday” (kék vagy szomorú hétfő) kifejezés, ami általában január harmadik hétfőjét jelenti, elterjedt elmélet, hogy az a “legnyomasztóbb” nap az évben. Ennek azonban nem szükségszerű így lennie, számos módszer létezik a hangulatunk javítására - ezzel több cikkben is fogunk foglalkozni a hónapban. Elsőként, bemutatunk néhány élelmiszert, amik fogyasztása hozzájárulhat egy jobb közérzethez, az egészséges életmód részeként.

1. Tojás

A tojásban lévő kolin és vas hasznosak a hangulatunk javításához, magyarázza Fareeha Jay dietetikus. A kolin az acetilkolin nevű neurotranszmitter termelésében segít, ami hat az idegrendszerünkre, és így a kedvünket is befolyásolja, a vashiány okozta fáradtság pedig szintén negatívan hathat a hangulatra. A tojás magas fehérjetartalma pedig erősíti a szervezetünk normál működését és az immunrendszerünket is.

2. Sáfrány

Emilia Papadopoullos dietetikus rámutat, hogy ennek a fűszernek a szedése étrendkiegészítőként (halolajjal kiegészítve) csökkenteni tudja a depressziós tüneteket. Emellett a sáfrány tartalmazza a krocin és a krocetin nevű antioxidánsokat, amiknek szintén lehetnek antidepresszáns és agysejteket védő hatásaik is.

3. Savanyított ételek

Rengeteg pozitív hatásuk lehet kedvenc savanyúságainknak is: a fermentált termékek hozzájárulnak a bél egészségéhez. A belünk szerepet játszik hangulatjavító hormonok, mint a szerotonin termelésében is, a savanyított ételekben lévő probiotikumok pedig a bél mikrobiomjának egészségét erősítik. Ezen hatásuk miatt pedig remekül használhatók a mentális egészségünk megtámogatására is.

4. Olajos halak 

Az olajos halak (mint például a lazac, makréla, szardínia vagy a pisztráng) a magas fehérjetartalmuk mellett gazdagok a DHA nevű omega-3 zsírsavban is, magyarázza Juliet Kellow dietetikus. A DHA hasznos a szív, az agy és a szemek működésében is, a depressziós tünetek javítása mellett.

5. Olajos magvak

Az olajos magvak magas E-vitamin és cink-tartalmuk miatt javítják az agyunk funkcióit, ami szerepet játszik a hangulatunk javításában is. Ezen felül a bennük található rostok segítenek a teltségérzet meghosszabbításában, hogy elkerüljük a túlevést - nem is beszélve arról, hogy mennyire egyszerűen beépíthetőek az étrendünkbe.

6. Csokoládé

Gabriela Peacock dietetikus megerősíti, hogy valóban javíthatja a közérzetünket a csokoládé, és nem a cukortartalma miatt. Valójában az egyik ok a benne lévő flavonoidok, amik szintén javíthatják az agyi aktivitást; a másik pedig a minimális koffein, ami erősíti a kognitív funkcióinkat, növeli az agyba jutó véráramot, és stimulálja az endorfin nevű boldogsághormon termelését is.

7. Bogyós gyümölcsök

A bogyós gyümölcsök polifenol-tartalmuknak köszönhetően javítják agyunk egészségét. Emellett pedig ismert magas antioxidánstartalmuk is, aminek szintén szerepe van az agyműködés védelmében. Mivel ezekhez hozzájuthatunk fagyasztva is, kiváló lehetőség lehet egy kis extra gyümölcsbevitelre a téli hónapokban.

8. Zab

A zabban található lassan felszívódó szénhidrátok segítenek abban, hogy tovább érezzük magunkat energetizáltnak étkezés után. A fogyasztásával (pl. müzli, gabonapehely, fehérlisztes termékek helyett) megelőzhető a hirtelen vércukorszint-csökkenés, ami egyébként fáradtságot, levertséget okozna. 

Természetesen el kell mondanunk, hogy ezek az élelmiszerek a mértékkel való fogyasztás és változatos étkezés mellett tudják igazán kifejteni hatásukat. Ha viszont egy egészséges életmód részeként alkalmazzuk őket, legyőzhetjük a januári levertséget!

A sorozat későbbi részeiben további hangulatjavító, egészségmegőrző praktikákról olvashatnak majd.

 

Forrás: https://www.womenshealthmag.com/uk/food/healthy-eating/a46388498/mood-boosting-foods/

Gyerekmosoly - 2025 január 11.
 

 

Ételek, amikkel természetes módon erősítheti az immunrendszerét

A szervezet természetes ellenállóképessége javítható, ha étrendünk megfelelő mennyiségben tartalmazza többek között az immunrendszer felépítéséhez és aktivitásához szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, fehérjéket és folyadékot.

Váltsunk életmódot! Így lehet sikeres hosszú távon is az elhatározásunk!

Új év, új célok: életmódváltás, több sport, tudatosabb táplálkozás, egészségmegőrzés. Az elhatározás az első lépés, ez után következnek a nagyobb kérdések: hogyan kezdjem el, hova forduljak, kinek higgyek? Szász Máté, a SYNLAB biológusa mondja el, mi lehet a sikeres életmódváltás kulcsa, miért érdemes például táplálkozási szakember segítségét kérni és miért nem érdemes csak az interneten olvasható tanácsokra hagyatkozni.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 9-12; 16-18