A fejtetű egy élősködő rovar, amely zárt közösségekben – főként gyerekek között - szoros testkontaktussal illetve fertőzött tárgyakkal, járványszerűen terjed. A fejtetvek vérszívás útján táplálkoznak, a gazdaszervezet bőrén viszketést váltanak ki, allergiás bőrreakciót okozhatnak. A fejtetű a hajszálakra rakja le petéit, amelyekből körülbelül egy hét alatt kelnek ki a tetvek. A fejtetvesség nagyon könnyen átterjedhet egyik gyerekről a másikra a fejek szoros érintkezése révén, fésűk, törülközők, ágynemű vagy akár plüssállatok közvetítésével is.
A tünetek
A fejtetvesség fejbőrviszketéssel jár, a fejbőrön vörös foltok jelenhetnek meg. Mivel a vérszívás nyomait a haj eltakarja, sokszor egyedül a viszketés hívja fel rá a figyelmet illetve átvizsgálva a fejbőrt, felfedezhetjük a serkéket, melyek kedvelt megtapadási helye a tarkó és a fülek mögötti terület. Az erős vakarás hatására megsérülhet a bőr, bakteriális felülfertőzés alakulhat ki.
Hogyan kezeljük?
Az apró, tojás alakú, szürkésfehér serkék nem húzhatók le könnyen a hajszálról, csak speciális, sűrű fogazatú fésűvel távolíthatók el. A serkék életképességéről úgy győződhetünk meg, ha körmünkkel összenyomjuk, az életképes példány ilyenkor pattanó hangot ad.
A fejtetvesség kezelését azonnal el kell kezdeni! A patikákban kapható tetűírtó szerek, hajszeszek, samponok megelőzésre és a fejtetvesség kezelésére egyaránt alkalmasak. A hajszesszel gondosan át kell itatni a fejbőrt, a hajat, majd alaposan be kell dörzsölni a fejbőrbe. Ezután meg kell várni, míg a szer rászárad a hajra - ez nagyjából negyed óra- és el lehet kezdeni a serkék kifésülését a hajból ecetes vízbe mártott tetűfésű segítségével.
Nagyon fontos, hogy minden olyan tárgyat, eszközt, ami a hajjal érintkezett, forró ecetes vízzel vagy a tetűírtó szerbe mártva le kell fertőtleníteni. Érdemes a plüssállatokat, ágyneműt, törülközőt, sapkát is minél magasabb hőfokon, fertőtlenítő mosással kitisztítani. Ne feledkezzünk meg a hajcsatok, hajgumik tisztításáról sem! Itt is segíthet a serkék eltávolításában az ecet hozzáadása, mivel ez megfelelő hőfokon, feloldja azt az anyagot, mellyel az élősködő a tárgyakhoz tapad.
Így előzhető meg
A gyermekközösségekben a rendszeres szűrés jelenthet megoldást, de mi magunk is sokat tehetünk a megelőzésért, ha gyermekünk haját minden héten, hajmosás előtt, tüzetesen átvizsgáljuk. A tetűírtó hajszesz megelőzésre is alkalmas, ezért ha a közösségben valakinél már fejtetvességet állapítottak meg, érdemes gyermekünk haját, fejbőrét lekezelni vele. A készítmény a tetűírtó hatását a következő hajmosásig, akár több hétig is megőrzi és a fejre kerülő tetveket még a peték lerakása előtt elpusztítja. Amíg fennáll a visszafertőződés esélye, célszerű a hajszeszes kezelést minden hajmosás után megismételni.
Fotó: Unsplash/Edi Libedinsky