Minden problémára van gyógynövény!
Íme néhány, tavassszal gyakran előforduló egészségügyi probléma és a gyógynövény, amellyel gyógyítható!
Gyomor- és bélpanaszok
Gyomor- és bélpanaszoknál, gyomorrontásnál, puffadás és hasfájás esetén segíthet a borsmenta, de gyermekeknek csak úgy adható, ha más gyógynövénnyel keverjük, mert elég erős a hatása, ezért ha túladagoljuk, nem hogy csökkentené, de még fel is erősíti a hasfájást. 3 éves kor alatt inkább édesköményteát adjunk!
Tavaszi nátha, megfázás
A megfázás tüneteit a hársfatea kiválóan enyhíti. Serkenti az anyagcserét, fokozza a verítékezést, ezáltal szinte kihajtja a betegséget. A zsályatea a torokgyulladás gyógyítója, a zsályalevélből készült főzet pedig kiváló öblögetésre. A kakukkfű a köhögés legjobb természetes ellenszere, ugyanakkor nagyszerű köptető, segít a lerakódott váladék feloldásában.
Gyulladások
A kamilla nagyon sokoldalú gyógynövény, a belőle készült tea a gyomorrontásra, bélpanaszokra is hatékony gyógyír, ugyanakkor gyulladáscsökkentő hatása révén a torokgyulladásra és náthára is eredményesen használható.
Idegesség, álmatlanság
Ha gyermekünk nem tud este elaludni, izgul valamiért vagy túlfáradt és az idegrendszere nem képes megnyugodni, segít a citromfű tea! A legjobb, ha szálas kiszerelésben vesszük meg.
Napszúrás
Enyhe napszúrás esetén itassunk fűzfakéreg forrázatot gyermekünkkel, amely mérsékli a fejfájást és a rossz közérzetet. Egy teáskanál szárított és apróra vágott fűzfakérget egy csésze vízzel forrázzunk le, 20 percet hagyjuk állni, majd miután leszűrtük fogyaszthatjuk is. Gyulladáscsökkentő hatása miatt szintén ajánlott a hársfa és a bodza langyos forrázata is.
Napégés, rovarcsípés
Tavasszal érdemes beszerezni 100 %-os tisztaságú aloe vera gélt, mivel napégésre, rovarcsípésekre, bőrirritációra, kisebb sebek gyógyítására és bőrproblémák enyhítésére kiválóan alkalmas.
Hol szerezhetők be a gyógynövények?
A szükséges alapanyagok - szálas gyógyteák- beszerezhetők a gyógynövényboltokban és a patikákban, de akár drogériákban és szupermarketekben is.
Hogyan adagoljuk?
Az adott gyógynövényből tegyen egy kávéskanálnyit egy csészébe vagy bögrébe, majd öntsön rá két deci forró vizet. Hagyja hűlni, míg iható hőmérsékletű nem lesz! A tetejére tegyen egy kistányért, ami lefedi, ellenkező esetben ugyanis értékes hatóanyagok párologhatnak el. Szűrje le, majd ízlés szerint fogyassza: natúran – ízesítés nélkül –, citrommal vagy mézzel édesítve. A forrázat hatékonyabb, ha kis kortyokban fogyasztják.
Mire kell odafigyelni?
Egy teát sem szabad a gyereknek egy hétnél tovább adni, és a napi mennyiség sem haladhatja meg a két bögrét. Vannak olyan teák is, melyek adása gyermekkorban nem javasolt, ezeknek mindig érdemes utánakérdezni a patikában vagy utánaolvasni.
Fotó: Unsplash/Bluebird Provisions