FEL!

 Kedves Betegeink!

2024.08.01-től 2024.08.26-ig szabadság miatt telefonos elérhetőségünk korlátozottan érhető el (szerdánként 16.30-17.30 között)!

Megértésüket köszönjük!

Hallás- és alvásvizsgálatra csak telefonon tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Így előzzük meg a mérgezéseket kisgyermekkorban!

Egészség - A leggyakoribb okok, melyek mérgezéshez vezethetnek és a legfontosabb teendők

A 3 éven alul gyerekek számára a világ megismerésének egyik módja, hogy mindent megkóstolnak, szájukba vesznek. Ez hatalmas veszélyforrást jelenthet, ha olyan anyagok vannak számukra hozzáférhető helyen, melyek mérgezőek. A kisgyermekkori mérgezések leggyakoribb oka az olyan mindennapos gyógyszerek bevétele, mint a fájdalomcsillapítók, a megfázás és köhögés elleni készítmények valamint a háztartásban használatos vegyszerek (például a mosószer, mosogatószer, szappan, sampon és egyéb tisztító- és tisztálkodó szerek) megkóstolása.

A mérgezés tünetei - a lenyelt anyag fajtájától, mennyiségétől és a gyermek testi adottságaitól valamint életkorától függően – változatosak, az enyhe irritációtól az azonnali beavatkozást igénylő életveszélyes helyzetekig terjedhetnek.

Veszélyes helyek a lakásban és a ház körül

Nem is gondolnánk, de a számunkra megszokott helyek többsége, ahol háztartási szereinket tároljuk, könnyen megközelíthető és egyértelmű felfedező terepet jelent gyermekünk számára. A konyhában például a legtöbben a mosogató alatt tartják a tisztítószereket, rovarölő szereket, lefolyótisztítót. A fürdőszobában pedig a mosógép mellett vagy a mosdókagyló alatt sorakoznak a tisztálkodószerek, hajfestékek, a mosópor, az öblítő és a fehérítő. Ugyancsak veszélyes terepnek minősül a garázs és kerti tároló, ahol nagy valószínűséggel benzin, festékek, hígítók, medencetisztító szerek, rovarölők is előfordulnak.

A mérgezések megelőzésének 6 szabálya

1. A vegyszereket, gyógyszereket tartsuk a gyermek számára nem hozzáférhető helyen – például a legmagasabb polcon -, elzárva! Nagyon jó megoldás a babazár a fiókokon, szekrényeken és a gyerekzáras csomagolás, ami már sok gyógyszernél elterjedt forma.

2. Tanítsuk meg a gyermekeinknek, hogy ne igyanak az üvegekből, flakonokból! Ragasszunk ezekre a flakonokra olyan matricát, ami az olvasni nem tudó kisgyerek számára is egyértelművé teszi, hogy azok veszélyes anyagot tartalmaznak.

3. A vegyszereket mindig tartsuk az eredeti csomagolásukban, ne töltsük át üdítős palackokba.

4. Ne tévesszük meg a gyermeket azzal, hogy a gyógyszereket cukorkának, vagy hasonló kellemes dolognak állítjuk be. Tudatosítsuk bennük, hogy ez orvosság, melyet betegség esetén kell szedni, de ha az előírtnál többet veszünk be, az árt.

5. Válasszunk olyan háztartási termékeket, amelyek gyermekzáras csomagolásban kaphatóak. Dobjuk ki a már nem használt, vagy lejárt tisztítószereket! Minden veszélyes vegyi anyagot zárható szekrényben tartsunk, ahol a gyermek nem érheti el.

6. Otthoni növényeink megválasztásánál vegyük figyelembe, hogy van-e mérgező részük. A színes levelek, virágok, bogyók különösen vonzóak a gyermekek számára, a gombákról nem is beszélve. Ez utóbbiakat saját gyűjtés esetén csak akkor fogyasszuk, ha előtte gombaszakértővel bevizsgáltattuk. Minél előbb tanítsuk meg a gyermekeknek, hogy semmit se egyenek meg, amit a kertben találnak!

Mit tegyünk, ha megtörtént a baj?

Egyes mérgezések azonnali orvosi ellátást igényelnek. Ilyenek az erős savak és lúgok (lefolyótisztítók, WC tisztítók, fertőtlenítők) lenyeléséből adódó balesetek. Ha a gyerek lenyelte a mérgező anyagot, ne próbáljuk hánytatni! Az erősen maró hatású anyagok, a szájba, nyelőcsőbe majd a gyomorba jutva súlyos irritációt okoznak. Ilyenkor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni! Legyen nálunk a balesetet okozó szer csomagolása, használati utasítása, a megmaradt anyag, vagy bármi, ami segítségével a méreg, vagy gyógyszer és az abból lenyelt mennyiség beazonosítható.

Ha a méreg a bőrre került, vegyük le a ruhát a gyermekről, amely érintkezett a mérgező anyaggal, majd folyassunk hideg vizet a bőrre folyamatosan! Óvatosan mossuk le szappannal és vízzel, majd nagyon alaposan öblítsük le és szükség esetén hívjuk a mentőt!

Ha a mérgező anyag a szembe került, tartsuk a szemhéjakat nyitva és folyassunk tiszta vizet legalább 5-10 percen keresztül a szemgolyóra, közvetlen a csapból és hívjunk orvost!

Mérgező anyag belégzése esetén vigyük azonnal a friss levegőre a gyermeket! Ha erre nincs lehetőség, alaposan szellőztessük ki a helyiséget!

Fotó: Unsplash/Clay Banks

Gyerekmosoly - 2019 november 18.
 

 

Gyakori kérdések és válaszok a gyerekek koronavírus-oltásával kapcsolatban

A koronavírus elleni oltás következő korcsoportja az 5-11 éveseké lesz, a szülőknek számos aggályuk merülhet fel az oltással kapcsolatban, hiszen kicsi gyerekekről van szó. Íme a leggyakoribb kérdések és a válaszok!

Az Apgar-érték – Mit jelent és hány pontot kap egy egészséges baba?

Virginia Apgar amerikai aneszteziológus az 1950-es években dolgozta ki rendszerét azzal a céllal, hogy a baba megszületése után gyorsan, rövid időn belül néhány standard segítségével megállapítható legyen, milyen állapotban van az újszülött.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 8-12; 16-18

 

2024.08.01 és 2028. 08. 26. között csak szerda 16-18 között van rendelés!