Az allergia kiváltó oka
Az allergiát egy hisztamin nevű anyag felszabadulása okozza a vérben. A testben a hisztamin receptorokhoz kötődik, ezzel okoz kellemetlen tüneteket: tüsszögünk, viszketünk, duzzadunk. Ha a hisztamin előbb ér a receptorokhoz, mint az antihisztamin, akkor ez utóbbi már nem tud kapcsolódni, hiszen nincsen szabad receptor, ily módon pedig nem képes allergiát mérséklő hatását kifejteni.
5 természetes módszer az allergia tüneteinek enyhítésére
Homeopátia
Már többféle, természetes homeopátiás szerből összeállított tabletta létezik a szénanátha tüneteinek enyhítésére. Ez főként dugulásos, és vizes náthánál hatásos. Ajánlott mellé a hisztaminból készített homeopátiás gyógyszer, mely a szervezetben lejátszódó allergiás folyamatokat csökkenti.
Bizonyos ételek és italok mellőzése
A pezsgőnek és a vörösbornak, illetve egyes ételeknek, mint pl. a tenger gyümölcsei, a füstölt húsok, a friss paradicsom, a mogyorófélék vagy a padlizsán, magas a hisztamin tartalma, ezért súlyosbítják az allergiát. Ezek közvetlenül is növelik a hisztamin mennyiségét illetve hisztamint szabadítanak fel elfogyasztásuk után, ezért érdemes kerülni őket. Az almaecet viszont hatásos hisztamin csökkentő, fogyasszuk salátákhoz, de ihatjuk akár italba keverve is.
Stressz kerülése
Stressz hatására a vérben megnő a hisztamin mennyisége. Bár a stresszt teljes mértékben nem tudjuk kizárni az életünkből, sokat tehetünk az ellen, hogy teljesen elhatalmasodjon az életünkön. Fontos a sok alvás, ami pihenteti a szervezetet és a testmozgás is csökkenti a stresszhormonok mennyiségét, de érdemes elsajátítani relaxációs technikákat is, akár olyan légzéstechnikát, amelyet a feszült pillanatokban azonnal alkalmazhatunk.
Együnk mézet!
Ha van méhész a közelben - 50 kilométeres körzetben-, együnk ebből a mézből reggel-este egy kiskanálnyit. Így a szervezetünk hozzászokik az ismerős pollenekhez és megelőzhetjük az allergiás tüneteket vagy legalábbis enyhíthetjük azokat.
Pollenmentesítsük környezetünket!
Ha lehet, ne vigyük a polleneket magunkkal az ágyba! Lefekvés előtt zuhanyozzunk, és vagy öblítsük le, vagy fújjuk át hajszárítóval a hajunkat. Az ágyneműt mossuk gyakrabban és ne a szabadban szárítsuk! Minden nap mossuk fel a lakást, hogy ezzel is csökkentsük a pollenek mennyiségét az otthonunkban!
A cikket dr. Benedek Pálma lektorálta. Fotó: Unsplash/Simon Kadula