A nátha, megfázás valamint az influenzaszerű megbetegedések esetén is a legjellemzőbb tünetek a köhögés és az orrfolyás. Mielőtt megkezdenénk a kezelését, mindenképpen különbséget kell tenni, hogy száraz vagy hurutos köhögéssel állunk szemben, hiszen más-más módszerekkel enyhíthetjük.
Száraz köhögés elleni csodaszerek
Száraz köhögés esetén állandó köhögési inger gyötör bennünket, kapar a torkunk, de hiába erőlködünk, nincs mit felköhögni. A méz az egyik legjobb, amit bevethetünk ilyenkor. Amellett, hogy kiváló ásványi és tápanyagforrás, nyugtatja a torkot. Akár önmagában vagy teában is alkalmazhatjuk, de méz ízű köhögéscsillapító szirupot vagy szopogató tablettát is választhatunk. A mézet fokhagymával, vagy tormával is összekeverhetjük, sőt egy kis reszelt gyömbérrel is feldobhatjuk, hogy ne csak jótékony hatását, de az ízét is élvezzük.
A tea minden bajra gyógyír!
Télen, egészséges állapotunkban is jól esik a meleg folyadék. Hátha még egy kicsit be is náthásodtunk és száraz köhögéssel küzdünk! Hársfa- és akácvirágból, papsajtlevélből, kakukkfűből érdemes teát főznünk, amelyek segítenek a köhögés csillapításában.
Illóolajos párologtatás
Annak érdekében, hogy nyugodtan tudjunk aludni, a megfelelő páratartalomra is figyeljünk oda, a párologtatóba pedig akár néhány csepp eukaliptuszos illóolajat is csepegtethetünk.
Hurutos köhögésre igyunk csalán- és hagymateát!
Hurutos köhögés esetén a légutakban felgyülemlett váladéktól igyekszik megszabadulni a szervezetünk, amit szintén támogathatunk házi praktikákkal. Fontos, hogy ilyenkor lehetőleg csak éjszakára alkalmazzunk köhögéscsillapító készítményeket. Fogyasszunk minél több folyadékot is, mert hígítja a lerakódott váladékot, amit így könnyebb kiköhögni. Bevethetjük például a csalán- és hagymateát, valamint a párásítás ebben az esetben is fontos. Amennyiben a tünetek a gondos kezelés ellenére sem enyhülnek néhány napon belül, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz.
Immunrendszer-turbó
Ha elkezd fájni a torkunk, benáthásodtunk kicsit, de még nem vagyunk igazán betegek, megelőzhetjük a tünetek súlyosbodását egy kis immunrendszer-támogatással. Készítsünk frissen facsart citromlé-méz és reszelt gyömbér keverékéből forró italt! Vágjunk le egy nagyjából ujjnyi vastag szeletet a gyömbérből, tegyük bele 2 dl vízbe és forraljuk fel! Hagyjuk kicsit hűlni, majd keverjük hozzá a mézet, a citromlevet és a reszelt gyömbért és amilyen melegen csak tudjuk, igyuk meg! A megelőzésben nagyon sokat segít a forró, mézes gyógytea, a C-vitaminban gazdag gyümölcsök – citrom, kivi, grapefruit- fogyasztása és egy kiadós alvás.
Ezek a praktikák kisgyerekeknél is bevethetők, de 3 éves kor alatt kérjük ki szakember tanácsát, milyen gyógyteát adhatunk illetve 2 éves kor alatt a mézet kerüljük, mert botulizmust okozhat! Az allergiára hajlamos gyerekeknél a citrusfélékkel sem árt csínján bánni, mert súlyosbíthatják a kellemetlen tüneteket.