Házipatika minden esetre
Az egyik legfontosabb dolog, hogy mindig tartsunk otthon bizonyos gyógyszereket, melyek a vírusos időszakban szinte nélkülözhetetlenek a különböző kellemetlen tünetek kezelésében és enyhítésében. Ezeket érdemes 4-5 napig alkalmazni.
Nézzük csak, melyek ezek!
- Nátha, orrdugulás esetén vény nélkül kapható orrspray (pl. Nasivin, Reventil)
- Torokfájás esetén gyulladáscsökkentő (pl. Nurofen, Algoflex, Advil, Aspirin, Kalmopyrin vény nélküliek, vagy ha van otthon Cataflam vagy Flector, azokból 2x1 adag)
- Köhögésre, váladékoldásra köptető (ACC 3x200mg, Fluimucil, vagy kakukkfüves kanalas gyógyszer: Elixirium thymi comp. 3x1 evőkanál, szintén mind recept nélkül is kiváltható)
- Lázcsillapításra: 38,0 Celsius fok feletti láz esetén lázcsillapítót lehet szedni (Algopyrin, Rubophen, Panadol, Kamopyrin, Advil recept nélküliek), 38,0 Celsius fok alatti hőemelkedést, hidegrázást nem szükséges csillapítani
- Fejfájásra, izom-és ízületi panaszokra Algopyrin, Algoflex, Advil, Flector, Cataflam
- Torokfertőtlenítésre: Strepsils, Tantum Verde, Dorithricin, Mebucain
- Hasmenés esetén: szén tabletta (Cralex) 3x2 vagy Smecta 3x1 tasak, valamint probiotikum 2x1
- Hányingerre vény nélküli B6 vitaminból 3x2 tabletta vagy Cerucal 3x1 tabletta
- Gyengeségre, szédülésre nincs kifejezett gyógyszer, csak a pihenés. Ezek is általános, múlandó vírusos tünetek.
Módszerek, amelyek még segítenek
- Fenti vény nélküli gyógyszeren kívül javasolt a sok alvás, meleg, citromos-mézes tea kortyolgatása, ezek ugyanis erősítik a szervezet védekezőképességét.
- Fontos a bőséges folyadék fogyasztás, melyre különösen hőemelkedés és láz esetén kell fokozottan odafigyelni, de segíti a váladék oldódását és kiürítését is.
- Betegség idejére érdemes könnyű, kímélő étrendet választani, ami nem megterhelő a gyomornak, bélnek. A zsíros, fűszeres ételeket lehetőleg kerüljük!
- Hasmenés és hányás esetén szigorú diétát kell tartani, ebbe a következők férnek bele: keksz, ropi, főtt krumpli, főtt rizs, üres pirítós, ezeket a tünetek javulása után csak fokozatosan lehet kiegészíteni.
- Fontos, hogy vírusos tünetek esetén az antibiotikum szedése kifejezetten ellenjavallt, orvossal való egyeztetés nélkül soha nem szabad elkezdeni szedni!
- 3 napot meghaladó, tartós 39 fok feletti láz vagy a fenti gyógyszerekre nem javuló panaszok esetén mindenképpen jelentkezzünk orvosnál, hogy megvizsgáljon bennünket.
Fotó: Pixabay/Stock Snap
Skarlát, bárányhimlő, vírusfertőzések - Őszi gyerekbetegségek
október 21. | Általános
A hűvösebb idő, s főként a bölcsőde, óvoda és iskola beköszöntével a gyerekeknél óhatatlanul előtérbe kerülnek az őszi gyermekbetegségek. Melyek ezek, s vajon fel lehet készülni rájuk?
Ez a 3 betegség a leggyakoribb a gyerekközösségekben!
szeptember 21. | Egészség
Íme a dobogós betegségek, amelyek szinte minden közösségbe járó gyereket ledöntenek a lábukról legalább egyszer az őszi-téli időszakban.