A mai világban a stressz mindenkit elér. A gyorsan változó világ, a minket érő rengeteg információ megterheli az idegrendszerünket, és krónikus stresszhez vezethet. Ebben az állapotban a szimpatikus (tehát a veszélyhelyzetre reagáló) idegrendszerünk folyamatosan aktív, nem tudunk pihenni, ez pedig alapvető testi folyamatokat nehezít meg. Így tehát a stressz következménye lehet alvászavar, elhízás, bőrproblémák, hajhullás, szív- és érrendszeri illetve mentális betegségek, emésztési zavarok, és a menstruációs ciklus eltolódása is. Ezért kiemelten fontos, hogy a stresszes tüneteket megpróbáljuk megelőzni és kezelni. Mivel a mai világban soha nem tudjuk teljesen elkerülni a stresszt okozó helyzeteket, helyesebb technikákkal megismerkedni, amikkel kezelni tudjuk. A Harvardi Egyetem blogja javasol néhányat, ami hasznos és könnyen beiktatható a mindennapokban:
- Fókuszált légzés
A különböző légzőgyakorlatok hasznosak és könnyen megtanulhatók, a legalapvetőbb ezek közül a rekeszizomba való, lassú légzés. Ez ellazítja az elmét, és elvonja a fókuszt a szorongó gondolatoktól. Ellenben, a Harvardi Egyetem blogja megjegyzi, hogy ez a technika nem feltétlenül elérhető a légzési problémákkal (pl. Légzőszervi betegségek, szívelégtelenség) küzdőknek.
2. Testvizsgálat
Ez a technika kombinálja a fókuszált légzést és a progresszív relaxációt. Miután a fentebbi pontban leírt technikát - a lassú, hasi légzést - gyakoroljuk néhány percig, fókuszáljunk egy-egy testrészre és gondolatban lazítsuk el azt. Ez segít építeni a testtudatot, megjegyzendő, hogy testképzavarral küzdőknek nem ajánlott.
3. Vezetett vizualizáció
Ennek során nyugtató jeleneteket, helyszíneket képzelünk magunk elé, amik segítenek az ellazulásban és a koncentrációban. Rengeteg ingyenes alkalmazás létezik a célra, de YouTube-on vagy más zenestreaming-szolgáltatón is találunk hangfelvételeket ehhez. A hangsúlyt arra fektessük, hogy a képek valóban megnyugtatóak legyenek számunkra; ez nehéz lehet az intruzív gondolatokkal küzdő vagy kevésbé vizuális típusú embereknek.
4. Mindfulness meditáció
A technika lényege, hogy kényelmesen ülve, mélyeket lélegezve csak a jelenre és a minket körülvevő dolgokra figyelünk, tudatosan kizárva az elmúlt és az eljövendő pillanatokat, eseményeket. Kutatások szerint a gyakorlat beépítése alkalmas lehet a szorongás, depresszió és krónikus fájdalom csökkentésére.
5. Jóga, tai chi és csikung
Ezek a keleti mozgásformák az áramló mozgást vagy kitartott pózokat kombinálják a mély, fókuszált légzéssel. A mozgásra való koncentrálás megnyugtatja az elmét, a pózok pedig segítenek az egyensúlyérzék és a hajlékonyság javításában, ami elengedhetetlen az egészségmegőrzéshez. Ha viszont életmódunk eleve nem aktív, valamilyen krónikus betegségben szenvedünk vagy mozgásunkban korlátozva vagyunk, érdemes lassan elkezdeni, képzett oktató irányítása alatt.
6. Repetitív imádság, mantrák
Ilyenkor valamilyen szöveget (imát, megerősítést, mantrát) ismétlünk fókuszált légzés mellett. Ez a technika szintén fókuszálja és megnyugtatja az elmét, ha pedig vallásosak vagy spirituálisak vagyunk, külön támogatást ad.
A különböző technikák közül tehát mindenki megtalálja a hozzá illőt. Érdemes azonban többet is választani, és napi 10-20 percet gyakorolni őket, hiszen az edzéshez hasonlóan a rendszerességgel együtt tudunk igazi hatást elérni.
Forrás: https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/six-relaxation-techniques-to-reduce-stress