A külső hallójárat gyulladása
A külső hallójárat gyulladása lényegében egy bőrbetegség speciális helyen. Szinte mindig a fülbe jutott víz váltja ki olyan módon, hogy fellazítja a csontos hallójáratot bélelő vékony bőrt, melybe így behatolnak a normális körülmények között is ott élő baktériumok. Kezelése általában antibiotikumot és gyulladáscsökkentő szteroidot tartalmazó fülcseppel történik.
Fülzsírdugó
A hallójáratban dugulásérzés mellett gyengébb vagy erősebb fájdalmat okozhat egyszerű fülzsírdugó is, melyet szakembernek kell eltávolítania.
Vírusfertőzés a középfülben
A középfül vírusos megbetegedését heveny savós vagy akut szerózus középfülgyulladásnak nevezzük. Ilyenkor a középfülben genny nincs, a dobhártya vékony, de vörös. Ez a betegség nagyon fájdalmas is lehet, mégsem igényel antibiotikus kezelést, csak intenzív fájdalomcsillapítást. Nemritkán azonban a vírus által legyengített szervezetben (elsősorban a fülben) második fázisban baktériumok telepednek meg és gennyes gyulladást okoznak. Ennek kezelése antibiotikummal lehetséges.
Baktériumfertőzés a középfülben
Az egyik leggyakoribb gyermekkori fülbetegség a gennyes középfülgyulladás. Kialakulásának lényege, hogy gennykeltő baktérium támadja meg a középfület. Rövid idő alatt a dobüregben (középfülben) genny keletkezik, és a dobhártyán is jellegzetes változások lépnek fel. Ez a betegség általában nagyon fájdalmas, különösen akkor, ha a genny nyomása a dobhártyát kifelé feszíti. Ha nagyon gyors a lefolyás, vagy elhúzódik a segítség, a genny a dobhártyán keletkező lyukon át a hallójáratba juthat. Antibiotikumos kezeléssel gyógyítható.
Fotó: Unsplash/Jeremiah Lawrence