A karácsonyfa
A karácsonyfa, élő fa esetében pedig annak nedves földje is okozhat allergiás panaszokat, mivel penészgombák telepedhetnek meg rajta. A fenyőkön természetes közegükben is nő penészgomba, de kivágva, nedves környezetben való tárolás következtében a gombatelepek tovább növekedhetnek, melyek a lakásba kerülve azonnal szétszóródnak a levegőben. Ezeket, bizonyos koncentrációig, a szervezet tolerálja, de lehet, hogy épp az a mennyiség lobbantja be az allergiát, amennyi a fenyővel érkezik a lakásba. A karácsonyi allergia tünetei megegyeznek a tavaszi, nyári szénanátháéval: könnyezés, szemviszketés, tüsszögés és orrfolyás jelentkezhet, de súlyosabb esetben légzési nehézség is felléphet.
Tipp: Ha valamelyik családtag érzékeny a penészgombákra, csak rövid ideig tartózkodjon abban a helyiségben, amelyben a fa áll vagy érdemes megfontolni a műfenyő vásárlását.
Ételallergia
A fahéj, a vanília és a fokhagyma az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket válthat ki, hiszen minél intenzívebb, csípősebb egy fűszer íze, annál nagyobb valószínűséggel okoz érzékenységet. A füstölt sajtok, halak és húsfélék – felnőtteknél a borok - is okozhatnak allergiát, de megjelenhet intolerancia is, mivel mindegyiknek magas a hisztamintartalma. Ráadásul karácsonykor egy étkezés alatt sok ilyen ételt fogyasztunk egyszerre, tehát fokozottabb a veszély, hogy súlyosabb állapot alakul ki. Arról se feledkezzenek meg a pollen allergiások, hogy a különböző mézek különböző polleneket is tartalmaznak, így előhívhatják a nyári allergiát.
Tipp: Ha tudjuk, hogy allergiásak vagyunk bizonyos fűszerekre, helyettesítsük azokat mással! Fahéj helyett kardamomot, a vanília helyett pedig inkább tonkababot használjunk! Kerüljük a füstölt húsokat, fogyasszunk inkább sülteket! A kicsikkel egyszerre csak egy új ízt kóstoltassunk meg, figyeljünk oda, hogy ne egyen össze-vissza, főleg nem számára még ismeretlen ételeket.
Illatosítók
A karácsonyi hangulat elengedhetetlen kellékei az illatosítók, ám nem árt óvatosnak lenni velük! A potpourri szárított növényekből készül, amelyeken a penész spórák könnyen megtapadhatnak, ezért penész allergiások semmiképp ne tegyék hálószobába, ahol közvetlenül belélegezhetik. Az illóolajok és az illatos gyertyák illatanyagai az arra érzékenyeknél szintén felerősíthetik a tüneteket: nyálkahártya-duzzanatot, tüsszögést és orrfolyást válthatnak ki, asztmás betegeknél akár rohamot is provokálhatnak.
Tipp: Ha az illatanyagokról tudjuk, hogy allergiát váltanak ki, inkább kerüljük őket! Készítsünk narancsból és szegfűszegből természetes illatosítót, ha nem vagyunk rá allergiásak, és szellőztessünk gyakran!
A stressz
A karácsony előtti hetek a legtöbb felnőtt számára kifejezetten stresszes időszakot jelentenek: a munkahelyen ilyenkor esedékes az év végi zárás, és munka után otthon is rengeteg a teendő, nem is beszélve az ajándékok beszerzéséről. A stressz pedig köztudottan gyengíti védekező képességünket, könnyebben kapunk el fertőzéseket és az allergiás tünetek is felerősödhetnek. A kicsik érzik a stresszt, a feszültséget a felnőtteken és átragad rájuk, diszkomfort érzetet, nyűgösséget okozva náluk.
Tipp: Hagyjunk időt a pihenésre és ne hanyagoljuk el a rendszeres mozgást sem! Figyeljünk oda kisgyermekeink napirendjére, ne engedjük, hogy teljesen felboruljon a megszokott életritmus! Ha a kicsik több napon át nem tudják magukat kipihenni, fáradtak és nyűgösek lesznek, ráadásul nagyobb eséllyel dönti le őket valamilyen betegség.
Fotó: Unsplash/Rodion Kutsaev