Évente körülbelül 1200-1500 Lyme-fertőzést diagnosztizálnak Magyarországon, melyet a kullancsok okoznak. A kullancsok elleni védekezésnek két iránya van: a megfelelő öltözet és az oltás, utóbbi a Lyme-kór ellen nem, de az agyvelőgyulladás ellen hatékony védelmet nyújt. A védekezés alappillére az is, hogy tisztában legyünk azzal, hol számíthatunk nagyobb valószínűséggel kullancsokra. Ezért fontos információ lehet, hogy az ország mely területi érintettek jobban, ezt írta meg a Sokszínűvidék.hu.
E szerint Magyarország bármely területén találkozhatunk kullancsokkal, ám az alábbi területeken nagyobb az arányuk.
Fokozottan fertőzött területek
- Nógrád vármegye (elsősorban a Cserhát, kevésbé a Mátra)
- Zala vármegye nagy része
- Somogy vármegye (elősorban a megye középső és déli része)
- Vas vármegye (elsősorban a megye déli, Zalával határos része)
- Győr-Moson-Sopron (kizárólag a vármegye nyugati, Ausztriához közeli része)
- Budapest környéke (Budai-hegység, Pilis, Gödöllői-dombság)
Magasabb fokú fertőzöttség
- Veszprém vármegye (Bakony)
- Komárom-Esztergom vármegye (kizárólag annak keleti része, Gerecse)
- Tolna vármegye
- Heves vármegye (Mátra, Bükk)
- Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye (Bükk, Aggteleki-karszt, Zemplén)
Kevésbé fertőzött területek
- Baranya vármegye
- Fejér vármegye
- Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom kisalföldi területei
- Alföld: valamennyi alföldi vármegye a kis mértékben fertőzött területek közé tartozik, ám itt is fordulnak elő fertőzések
A kullancsokkal kapcsolatos leggyakoribb tévhitek
A KULLANCSOKKAL CSAK AZ ERDŐBEN TALÁLKOZHATUNK.
Ez bizony nem igaz. A vérszívók ugyanis kedvelik a parkokat, kerteket és a játszótereket is, azaz minden bokros, fűvel borított területet.
VIGYÁZZ, A FÁRÓL A NYAKADBA UGRANAK!
A kullancsok boldogan élnek a magas fűben, és leggyakrabban onnan támadnak. Éppen ezért nemcsak az erdei séta, de a parkban vagy játszótéren eltöltött nap után is nézzük át magunkat és gyermekünket is alaposan.
TEKERGETEM, KENEGETEM, ETTŐL MAJD MAGÁTÓL KIMÁSZIK.
A legrosszabb, amit tehetünk. A kullancsok ugyanis nem a csípéssel, hanem a vérünkbe fecskendezett kórokozókkal okozzák a bajt. Ha olajjal, ecettel vagy bármi mással próbáljuk őket kiszedni, a kullancs fulladozni kezd, és visszaöklendezi a váladékát, ezáltal növekedik a fertőződés esélye. A legjobb, ha az erre a célra kialakított speciális csipesszel (szemöldökcsipesszel is megfelelő) egy határozott mozdulattal kihúzzuk. A bőrbe szakadt fej nem okoz bajt, néhány napon belül magától kilökődik, akár egy szálka.
AZ OLTÁSSAL VÁRHATOK A KULLANCSSZEZON KEZDETÉIG.
Nem érdemes, ugyanis a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás elleni védettséget három oltás együtt adja. Az első kettő között legalább egy hónapnak el kell telnie. A tartós védettséghez pedig 6-9 hónap múlva kell egy harmadik oltás. Ezt követően 3, majd 5 évente emlékeztető oltásra van szükség. Javasolt már a téli hónapokban elkezdeni az oltási sorozatot, hogy tavaszra, a szabadtéri programoknak kezdetére védettek legyenek. Oltatlanok kullancscsípése után egy hónap múlva javasolt elkezdeni az oltási sorozatot!
A FOKHAGYMA, B VITAMIN VAGY EGYÉB ERŐS SZAGÚ ÉTEL TÁVOL TARTJA A VÉRSZÍVÓKAT.
Azok nem, ám a nadrágba tűrt zokni, a hosszú ujjú felső, a kullancsriasztó spray és a sapka megnehezíti a dolgukat. Ráadásul kevésbé kellemetlen módon.
Az esti fürdésnél alaposan nézzük át a lágy részeket, hajlatokat, a nyakat, fül mögött és a tarkón a hajas fejbőrt is, ugyanis ezeket a részeket szeretik leginkább a kullancsok. Ha találunk magunkban, csipesz segítségével könnyedén eltávolíthatjuk. Nagyon apró kullancsokkal is találkozhatunk, ezeket a speciális csipesszel szinte nem is lehet megfogni, ilyenkor egy vékonyabb szemöldökcsipesz jól szolgálhat, vagy akár a körmünkkel összecsípve is eltávolíthatjuk. Fontos, hogy minél előbb kivegyük, ne hagyjunk neki időt a vérszívásra. Ha a csípés helyén egyre növekedő, középen fehér, szélein piros folt jelentkezik, amelyhez rossz közérzet, hányás, gyengeség is társulhat, azonnal forduljunk orvoshoz, hiszen ezek akár a Lyme-kór tünetei is lehetnek.
Forrás1; Forrás2; Fotó: Unsplash/marino linic