FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2025. február 1-vel változnak! Hallásvizsgálatra csak telefonon, alvásvizsgálatra emailben tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

Megértésüket köszönjük!

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Mikor hagyjuk abba a délutáni alvást? A tudomány válaszol

Általános - Lassan elérkezik az idő, amikor már nem alszik a gyermeke napközben? Cikkünkből megismerheti ennek előjeleit, és tippeket kaphat, hogy sima legyen a váltás!

Önnel is előfordult már, hogy gyermeke nem volt hajlandó délután aludni? Ezzel nincs egyedül. A délutáni alvás elhagyása a kisgyermekek egészséges fejlődésének része (és jele). Fontos tudni azonban, hogy ennek elérkezése nagyon változó, egyénfüggő lehet, nincs konkrét “recept”. Ebben a cikkben az általános, gyermekorvosi konszenzussal foglalkozunk, és praktikus ötleteket is adunk a szülőknek. 

Mennyit alszanak a gyerekek korcsoportonként?

Természetesen, az igényelt alvásidő életkoronként változik. Korábbi cikkünkben már levezettük, melyik korosztálynak mennyi alvás szükséges összesen, és kitértünk arra is, hogy osszuk el ezeket a mennyiségeket. Ezt tehát részletezni itt már nem fogjuk, csak egy rövid összefoglalót adunk:

  • Az újszülöttek (0 és 3 hónap között) még több, kisebb egységben alszanak a nap során
  • A 4 hónap és 1 év közötti csecsemők egyre többet alszanak éjszaka, így a nappali alvások száma lecsökkenhet 2-3 egységre
  • 1-2 éves kisgyermekek általában 1, esetleg 2 alkalommal alszanak naponta, az éjszakai alváson túl
  • 3 és 5 év között pedig napi maximum 1 délutáni alvás jellemző, ami a kor előrehaladtával fokozatosan rövidül, majd el is múlik. Felmérések alapján a 3 évesek nagy része még mindig alszik délután, majd ez az arány a 4 éveseknél 60%, az 5 éveseknél már csak 30%.

Érdemes tudni, hogy ezek a számok csak általánosítások, így a kicsik igényei változóak lesznek – akár még testvérek esetében is. Figyeljünk tehát oda gyermekünk jelzéseire, hogy neki megfelelően alakíthassuk a napi rutint!

Hogy jelzik a gyerekek, amikor már nincs szükségük délutáni alvásra?

 

Tovább tart az elalvás délután

 

Ha gyermekünk gyakran alszik el nehezen, vagy akár csendben játszik a délutáni alvásidő alatt, érdemes lehet megfontolni a délutáni alvás kivezetését.

 

Visszautasítja a délutáni alvást

 

Ha korábban zokszó nélkül aludt délután, azonban egy idő után napi szintű csatározássá válik a délutáni alvás, akkor elképzelhető, hogy a kisgyermeknek már nincs rá szüksége.

 

Nehezen alszik el este

 

Ha a délutáni alvás megtörténik, emiatt viszont gyermekünk túlalussza magát, sokkal energikusabb lehet az esti lefekvéskor. Ez megnehezítheti az éjszakai alvást, ami hatással lesz az egész napjára – fontolóra vehetjük tehát, hogy csak éjszaka aludjon gyermekünk.

 

Délutáni alvás nélkül is energikus

 

Amennyiben a kicsi aktív, jókedvű, figyel napközben a délutáni alvás hiányában is, az szintén jelzés lehet. Ilyenkor megnyugodhatunk, hogy nincs már szüksége külön pihenni délután. Hasonló jelzés, ha reggelente rendszeresen korán ébred – ez azt mutatja, hogy a délutáni alvás miatt sokkal korábban kipihente magát.

 

Ha a délutáni alvás nem rendszeres

 

Ha nem minden délután alszik el gyermekünk – még akkor sem, ha letettük és bátorítottuk rá – de nem fáradékony vagy kedvetlen, akkor esélyes, hogy már nem igényli annyira a délutáni alvást.

Jelek, hogy túl korai abbahagyni a délutáni alvást

A fentiekhez hasonlóan, annak is lehetnek jelei, hogy gyermekünknek még mindig szüksége van a délutáni pihenésre. Ilyenkor, ha például egy kimarad, észrevesszük a hiányát: fáradtak, kedvetlenek, durcásak lehetnek a gyerekek – vagy épp ellenkezőleg, nagyon “felpörögnek”. Hasonló jel az is, ha az éjszakai alvásuk nem pihentető egy délutáni pihenés nélkül eltöltött nap után. Fontos tehát, hogy gyermekünk viselkedését figyeljük, és ne egy életkori célt igyekezzünk beállítani.

Hogyan hagyjuk el a délutáni alvást?

 

Fokozatosan rövidítsük az időtartamát

 

Ahelyett, hogy azonnal, átmenet nélkül hagynánk abba azt, először csak vegyük rövidebbre a délutáni alvást, például csökkentsük 30-45 perc hosszúságúra. Ez segíteni fog a gyerekeknek megszokni az új napi ritmust.

 

Legyen ugyanaz az idősáv “csendespihenő”

 

Ez alatt nem alvást értünk: tegyük azt a néhány órát, ami addig a délutáni alvás ideje volt, egy csendes, nyugodt időszakká. A halk játék, elfoglaltságok – lehetőleg ugyanahhoz a helyhez kötve minden nap – segítenek keretet adni a napnak, és szintén egyfajta pihenést jelentenek. 

 

Tegyük korábbra az esti lefekvést

 

Attól, hogy a gyerekek nem igénylik a délutáni alvást, a szükséges alvásmennyiségük ugyanakkora marad. Emiatt fontos az éjszakai alvás hosszát megnövelni: ha 30-60 perccel korábbra tesszük a lefekvés időpontját, azzal segítünk pótolni ezt.

 

Tartsunk rendszert, a napirend maradjon meg

 

Attól, hogy már nem alvással töltik a délutáni órákat, a gyerekeknek ugyanúgy szükségük van egy fix napirendre. Emiatt is fontos, hogy a csendes játék, a korábbra hozott lefekvés legyen része a napi rutinnak ugyanúgy, mint korábban a délutáni alvás volt.

Látható tehát, hogy a délutáni alvás kivezetése nem akkora ördöngösség. Néhány egyszerű váltással elősegíthetjük a fokozatos elhagyást, hogy gyermekünk felkészüljön egy másfajta napi ritmusra. Nem lehet elégszer kiemelni azonban, hogy ennek mikéntje és ideje teljesen egyénfüggő lesz. Ezért fontos, hogy figyeljük gyermekünk jelzéseit, és az ő ritmusának megfelelően hagyjuk el a délutáni alvást!


Források: https://health.clevelandclinic.org/when-do-kids-stop-napping, https://www.sleepfoundation.org/children-and-sleep/when-do-kids-stop-napping

 

Photo by zhenzhong liu on Unsplash

Gyerekmosoly - 2025 április 21.
 

 

Az Apgar-érték – Mit jelent és hány pontot kap egy egészséges baba?

Virginia Apgar amerikai aneszteziológus az 1950-es években dolgozta ki rendszerét azzal a céllal, hogy a baba megszületése után gyorsan, rövid időn belül néhány standard segítségével megállapítható legyen, milyen állapotban van az újszülött.

Miért horkolnak a babák?

A horkolásnak a különböző életkorokban eltérő okai lehetnek: van, ami teljesen ártalmatlan, ám olyan is lehet, ami komoly problémát jelent a baba egészségére nézve.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 9-12; 16-18