A szédülés tünetei
A szédülésnek több típusa létezik, a különböző tünetek előfordulhatnak önmagukban vagy akár egyszerre is. A leggyakoribbak:
- Olyan érzés, mintha minden körkörösen forogna az ember körül (vertigó)
- Egyensúly-bizonytalanság
- Émelygés
- Bizonytalanság érzés
- Gyengeségérzés
- Fáradtság
- Koncentrációs zavar
- A fej mozgatásával elhomályosuló látás
Mi okozhatja a szédülést?
1, Az egyensúly-érzékelő rendszer betegsége
Az ilyen típusú szédülés általában forgó – mintha körhintában ülnénk-, esetleg ingadozó jellegű, előre-hátra billegő, oldalra elmozduló, bizonytalan jellegű vagy zuhanó érzetet keltő. Okozhatja középfülgyulladás vagy a belső fül gyulladása. Ez utóbbi esetén a szédülést jellemzően hányinger és hányás is kíséri. Szerencsére általában pár nap alatt magától meggyógyul.
2, Kalcium-karbonát kristályok leszakadása
Az intenzív, rövid ideig tartó szédülés, amely a fej helyzetének változtatására jelentkezik, illetve erősödik, ha az ember az ágyban fekve megfordul, vagy felül reggel, annak a jele lehet, hogy a belső fülben található kálcium-karbonát kristályok egy része leszakadt és a belső fül csatornáiba jutott. Ezek a kis darabkák mozgásuk során ingerlik a belső fül érzékelőit, ezáltal heves forgó jellegű szédülést hoznak létre. Ez az elváltozás, bár elég rémisztően hangzik, egy gyakorlatsor ismétlésével rendezhető, ami segíti a kristályok visszarendeződését az eredeti helyükre.
2, Különféle agyi betegségek
Olyan - például kisagyi vagy hallóidegen képződő - daganatok, vérellátási zavarok, vírusfertőzések figyelmeztető jele is lehet a szédülés, amelyek az egyensúly-érzékelő rendszert, annak központját és az azzal kapcsolatos idegsejteket, idegeket, vérereket valamilyen formában érintik.
3, Agyrázkódás következménye
Bizonyos koponyasérülések, agyrázkódás után is kialakulhat a szédülés. A koponyát érő ütés, leggyakrabban agyrázkódás idézi elő, amely az agy működési zavarát okozza, ennek egyik jele lehet az emlékezetkiesés, zavartság, hányinger vagy hányás és a szédülés.
4, Neurológiai betegségek
Ritkán a szédülés súlyosabb neurológiai betegség tünete is lehet, így például stroke, agyvérzés vagy sclerosis multiplex állhat a háttérben.
5, Vérszegénység és meszesedés
Szédülést okozhat még kóros vérszegénység, alacsony vércukorszint, kimerültség és kialvatlanság is, de nagyon gyakran a nyaki gerinccsigolyák meszesedése áll a hátterében. Ekkor főleg a fej forgatásakor lép fel a bizonytalanság érzése, de forgó jellegű szédülést is előidézhet az elváltozás.
6, Látászavarok, látásromlás
Látászavarokra, szemészeti elváltozásokra is gondolhatunk, ha gyakran szédül gyermekünk. Ha a látás romlik, főleg, ha a két szem nem egyformán,ugyancsak okozhat ilyen kellemetlen panaszt, ám ilyenkor a szédülés jellemzően bizonytalanságérzettel, fejfájással is párosul.
Mit tehetünk szédülés esetén?
Ha az alábbi panaszaink vannak, feltétlenül forduljunk mielőbb orvoshoz:
- Eddig soha nem tapasztalt, más jellegű, vagy nagyon súlyos fejfájás
- Homályos látás
- Hallásvesztés
- Beszédzavar
- Alsó végtagi és/vagy felső végtagi gyengeség
- Eszméletvesztés
- Elesés vagy járási nehézség
- Zsibbadás
- Mellkasi fájdalom, túl gyors, vagy túl lassú pulzus
Akkor is, ha nem jelentkeznek súlyos tünetek, de időről időre visszatér a szédülés, mielőbb forduljunk orvoshoz és vizsgáltassuk ki, mert lehet, hogy banális ok húzódik meg a hátterében, de az is lehet, hogy komolyabb problémára utal! A szédüléssel foglalkozó ambulanciákon a kivizsgálás összetett: az ideggyógyászati vizsgálat mellett szemészeti, fül-orr-gégészeti, reumatológiai és belgyógyászati vizsgálatot tartalmaz. A panasz csak az ok pontos tisztázása után orvosolható. A kezelés pedig attól függ, hogy milyen betegség húzódik meg a háttérben.
A cikket dr. Benedek Pálma lektorálta. Fotó: Unsplash/Annie Spratt