FEL!

 Kedves Betegeink!

2024.08.01-től 2024.08.26-ig szabadság miatt telefonos elérhetőségünk korlátozottan érhető el (szerdánként 16.30-17.30 között)!

Megértésüket köszönjük!

Hallás- és alvásvizsgálatra csak telefonon tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Szédülés? Ezek az okok állhatnak a hátterében!

Egészség - A szédülés lehetséges okai és diagnosztizálása gyermekkorban és felnőtteknél

A szédülés tünetei

A szédülésnek több típusa létezik, a különböző tünetek előfordulhatnak önmagukban vagy akár egyszerre is. A leggyakoribbak:

  • Olyan érzés, mintha minden körkörösen forogna az ember körül (vertigó)
  • Egyensúly-bizonytalanság
  • Émelygés
  • Bizonytalanság érzés
  • Gyengeségérzés
  • Fáradtság
  • Koncentrációs zavar
  • A fej mozgatásával elhomályosuló látás

Mi okozhatja a szédülést?

1, Az egyensúly-érzékelő rendszer betegsége

Az ilyen típusú szédülés általában forgó – mintha körhintában ülnénk-, esetleg ingadozó jellegű, előre-hátra billegő, oldalra elmozduló, bizonytalan jellegű vagy zuhanó érzetet keltő. Okozhatja középfülgyulladás vagy a belső fül gyulladása. Ez utóbbi esetén a szédülést jellemzően hányinger és hányás is kíséri. Szerencsére általában pár nap alatt magától meggyógyul.

2, Kalcium-karbonát kristályok leszakadása

Az intenzív, rövid ideig tartó szédülés, amely a fej helyzetének változtatására jelentkezik, illetve erősödik, ha az ember az ágyban fekve megfordul, vagy felül reggel, annak a jele lehet, hogy a belső fülben található kálcium-karbonát kristályok egy része leszakadt és a belső fül csatornáiba jutott. Ezek a kis darabkák mozgásuk során ingerlik a belső fül érzékelőit, ezáltal heves forgó jellegű szédülést hoznak létre. Ez az elváltozás, bár elég rémisztően hangzik, egy gyakorlatsor ismétlésével rendezhető, ami segíti a kristályok visszarendeződését az eredeti helyükre.

2, Különféle agyi betegségek

Olyan - például kisagyi vagy hallóidegen képződő - daganatok, vérellátási zavarok, vírusfertőzések figyelmeztető jele is lehet a szédülés, amelyek az egyensúly-érzékelő rendszert, annak központját és az azzal kapcsolatos idegsejteket, idegeket, vérereket valamilyen formában érintik.

3, Agyrázkódás következménye

Bizonyos koponyasérülések, agyrázkódás után is kialakulhat a szédülés. A koponyát érő ütés, leggyakrabban agyrázkódás idézi elő, amely az agy működési zavarát okozza, ennek egyik jele lehet az emlékezetkiesés, zavartság, hányinger vagy hányás és a szédülés.

4, Neurológiai betegségek

Ritkán a szédülés súlyosabb neurológiai betegség tünete is lehet, így például stroke, agyvérzés vagy sclerosis multiplex állhat a háttérben.

5, Vérszegénység és meszesedés

Szédülést okozhat még kóros vérszegénység, alacsony vércukorszint, kimerültség és kialvatlanság is, de nagyon gyakran a nyaki gerinccsigolyák meszesedése áll a hátterében. Ekkor főleg a fej forgatásakor lép fel a bizonytalanság érzése, de forgó jellegű szédülést is előidézhet az elváltozás.

6, Látászavarok, látásromlás

Látászavarokra, szemészeti elváltozásokra is gondolhatunk, ha gyakran szédül gyermekünk. Ha a látás romlik, főleg, ha a két szem nem egyformán,ugyancsak okozhat ilyen kellemetlen panaszt, ám ilyenkor a szédülés jellemzően bizonytalanságérzettel, fejfájással is párosul.

Mit tehetünk szédülés esetén?

Ha az alábbi panaszaink vannak, feltétlenül forduljunk mielőbb orvoshoz:

  • Eddig soha nem tapasztalt, más jellegű, vagy nagyon súlyos fejfájás
  • Homályos látás
  • Hallásvesztés
  • Beszédzavar
  • Alsó végtagi és/vagy felső végtagi gyengeség
  • Eszméletvesztés
  • Elesés vagy járási nehézség
  • Zsibbadás
  • Mellkasi fájdalom, túl gyors, vagy túl lassú pulzus

Akkor is, ha nem jelentkeznek súlyos tünetek, de időről időre visszatér a szédülés, mielőbb forduljunk orvoshoz és vizsgáltassuk ki, mert lehet, hogy banális ok húzódik meg a hátterében, de az is lehet, hogy komolyabb problémára utal! A szédüléssel foglalkozó ambulanciákon a kivizsgálás összetett: az ideggyógyászati vizsgálat mellett szemészeti, fül-orr-gégészeti, reumatológiai és belgyógyászati vizsgálatot tartalmaz. A panasz csak az ok pontos tisztázása után orvosolható. A kezelés pedig attól függ, hogy milyen betegség húzódik meg a háttérben.

A cikket dr. Benedek Pálma lektorálta. Fotó: Unsplash/Annie Spratt

 

Gyerekmosoly - 2019 november 04.
 

 

Ismét egy újabb (és egyre gyakoribb) koronavírus tünet!

Immár két éve, hogy a mindennapjaink részévé váltak a Covid-19-ről és annak mutációiról szóló hírek. Míg az alapvírus tüneteit már kívülről fújjuk, addig az azóta megjelent új variánsok kapcsán folyamatosan jelennek meg új tünetek, melyek egyébként is igen változatosak lehetnek. Most ismét bővült a lista.

Terjed az influenza - Mutatjuk, mit érdemes róla tudni!

Minden, amit az influenzáról tudni érdemes: mi okozza, melyek a tünetei, hogyan segíthetjük a gyorsabb gyógyulást és hogyan csökkenthetjük a szövődmények kialakulásának az esélyét. Az Egészségkalauz cikke.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 8-12; 16-18

 

2024.08.01 és 2028. 08. 26. között csak szerda 16-18 között van rendelés!