Ha a légcsőbe étel kerül, és az illető elkezd fuldokolni, akkor a legegyszerűbb a Heimlich-fogást alkalmazni. Azonban vannak olyan esetek, amikor senki sincsen a közelben, ilyen esetben az alábbi módszert érdemes alkalmazni:
A módszer lényege:
- Próbáljunk meg nyugodtak maradni, amennyire lehet.
- Egyenes háttal, ökölbe szorított csuklóval álljunk négykézlábra.
- Előrenyújtott kézzel hirtelen csapjuk magunkat a földhöz.
A mozdulat hatására a mellkasunk erősen a földhöz csapódik, így rengeteg levegő, és ezzel együtt a félrenyelt falat is távozhat.
Ha van valaki a közelben: elsősegély félrenyelésnél
A Heimlich-fogás vagy Heimlich manőver egy elsősegélynyújtási technika, ami akkor tud segíteni, akár életet is menteni, ha valaki félrenyelt, és fuldoklik. A technika a nevét Henry Heimlich amerikai orvosról kapta.
Hogyan kell végezni a Heimlich-manővert?
A fogást végzőnek a fuldokló mögé kell állnia, majd a két kezét össze kell kulcsolnia a másik hasának felső részén, a köldök fölött, majd a kezeit hirtelen hátra és felfelé rántva összepréselni a tüdőt. Erre azért van szükség, mert az így megnövekedő légnyomással nagy eséllyel kiszabadítható a félrenyelt falat.
A manőver csak akkor működik, ha a félrenyelt falat, tárgy teljesen elzárja a légcsövet, azaz például folyadéknál, halszálkánál nem vezet eredményre, ugyanis nem lesz elég nagy a légnyomás. A technikát akkor alkalmazzák, ha az, aki félrenyelt, még az eszméleténél van. Annál, aki elveszítette az eszméletét, szív-tüdő újraélesztést, gyerekeknél hasra fektetést és hátba verést alkalmaznak inkább.
Az életmentő VIDEÓ IDE KATTINTVA tekinthető meg!
Forrás: Egészségkalauz.hu; Youtube; Fotó: Pixabay