Általánosan elfogadott tény, hogy az esti mesélés rengeteg, kiemelkedően fontos előnyös hatással van gyermekünk fejlődésére. A szakértők gyakran említik a nyelvi készségek vagy a memória elősegítését, illetve a szülőkkel való kapcsolat erősödését is. Egy-egy mese sokáig ható élmény maradhat a gyerekek számára, kiváltképp ha tudnak azonosulni a szereplőkkel, legyenek azok tündérek, kalózok vagy kedves állatkák.
Kutatók már korábban is felfigyeltek az azonosulás fontosságára, és az interaktív mesélés előnyeit kezdték vizsgálni. Ennek során nem hagyományos meseolvasás történik, hanem a szülő, felügyelő vezeti a történetet, és a gyermeknek van lehetősége alakítani a cselekményt. A módszernek rengeteg előnye lehet, még azokon túl is, amik a hagyományos meseolvasást jellemzik.
Könnyű tanulás
A meséket évezredek óta használják arra, hogy gyermekeknek (és bizony felnőtteknek is) adjanak hasznos tanácsot az életben való boldoguláshoz. A szereplőkkel, történettel való azonosuláson keresztül ezek a tanácsok jobban beépülnek, nem véletlen, hogy már az ókorból ismerünk állatokkal benépesített fabulákat. Ha viszont a gyermek is befolyásolhatja az eseményeket, ez remek lehetőség, hogy beszélgessünk vele mélyebb kérdésekről, a saját szintjén.
Kapcsolódás gyermekünkhöz
Az interaktív mesélés során több információcsere történik, mint a hagyományos meseolvasáskor. Mi is jobban megismerhetjük gyermekünk belső világát, és neki is több alkalma van kérdezni vagy véleményt kifejezni. Ez a közös élmény erősíti a köztünk lévő kapcsolatot, életre szóló élmény lehet.
Kreativitás fejlesztése
Ahogy említettük, a hagyományos meseolvasás is hatalmas előnyökkel jár a gyermekek képzelőerejének fejlesztésében. A hozzáadott, még kreatívabb elemmel viszont ez a fejlesztő hatás erősíthető, így gyermekünk kognitív és nyelvi készségei játszva edződnek.
Természetesen, nem minden szülőben veszett el egy meseíró, nem feltétlen világos, hogy kezdjünk ehhez. A Nemzetközi Csecsemőalvás-Intézet a következő tippekkel segít:
- Ha a gyermeknek ismerős történettel kezdünk, aminek mesélése közben kérdéseket teszünk fel neki (pl. “Ez miért történhetett?” vagy “Te mit tennél a helyében?”), finoman vezethetjük be őt és magunkat is a módszerbe.
- Erősítsük gyermekünket abban, hogy nyugodtan térjen el a már ismert történettől (például, Hófehérke nem kóstolja meg az almát, vagy a széttáncolt cipellők tulajdonosai otthon maradnak). Ennek nem csak a már említett kreativitásban van szerepe, de önbizalomépítő hatása is van, a gyermek kevésbé lehet félénk kifejezni a gondolatait.
- Vezessük a történetet egy nyugodt, pozitív végkifejlet felé, hogy gyermekünk mentálisan is felkészülhessen az előttük álló alvásidőre. Ha odafigyelünk, hogy a főszereplő elnyeri jutalmát az események után, az megkönnyíti, hogy a kicsik békés gondolatokkal menjenek aludni.
- Érdemes figyelni, hogy rövid és egyszerű legyen a mesélés, a gyermek korosztályához és igényeihez igazítva. Így magunk sem bonyolódunk bele, és könnyebb emlékezni a mesére.
Ha ezek után valaki kedvet érez arra, hogy kipróbálja ezt a mesélési módszert, különleges élmény lesz szülőnek és gyermeknek egyaránt.