FEL!

 Kedves Betegeink!

2024.08.01-től 2024.08.26-ig szabadság miatt telefonos elérhetőségünk korlátozottan érhető el (szerdánként 16.30-17.30 között)!

Megértésüket köszönjük!

Hallás- és alvásvizsgálatra csak telefonon tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Gyakori kérdések és válaszok a gyerekek koronavírus-oltásával kapcsolatban

Egészség - A koronavírus elleni oltás következő korcsoportja az 5-11 éveseké lesz, a szülőknek számos aggályuk merülhet fel az oltással kapcsolatban, hiszen kicsi gyerekekről van szó. Íme a leggyakoribb kérdések és a válaszok!


Egy amerikai epidemiológus, Katelyn Jetelina összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket és válaszokat a gyerekek koronavírus elleni oltásával kapcsolatban, amit a Telex foglalt össze röviden. Most mi is közzétesszük a legfontosabb, a szülőket leginkább aggasztó kérdéseket és válaszokat.

Hatékony-e a vakcina a gyerekeknek?

Az elsőként engedélyre számító Pfizer-BioNTech-vakcina a klinikai vizsgálatok során 90 százalék fölötti hatásosságot mutatott a tünetes fertőzések megelőzésében. Súlyos betegség egyetlen tesztalanynál sem alakult ki. A vakcinák a manapság leginkább terjedő delta variáns ellen is hatékonyak.

Lehetnek-e mellékhatások az oltást követően?

Leginkább enyhe vagy közepesen kellemetlen oltási reakciók léphetnek fel: láz, fáradtság, fejfájás, hidegrázás, hasmenés, ízületi és izomfájdalom. Több gyereknél lépett fel oltási reakció a második, mint az első oltás után. Ritka reakció lehet a nyirokcsomó-duzzanat és a bőrérzékenység. Az mRNS-vakcinákkal kapcsolatba hozták a szívizomgyulladást, de ez nagyon ritkán fordul elő: egymillió adag beadott oltás után átlagosan 26 esetben várható a fellépése. Ezen belül gyakoribb a fiúknál és a második adag oltás után. Ha fellép ilyen mellékhatás, akkor jellemzően az oltás utáni hét napon belül jelentkeznek a tünetek. A legtöbb esetben szükséges a kórházi kezelés, de egyetlen gyerek se halt még bele a szívizomgyulladásba, az érintettek átlagosan 34 napon belül teljesen felépülnek. A vakcinával összefüggésbe hozott szívizomgyulladás sokkal enyhébb, mint a Covid-19 által előidézett változata.

Lehetnek-e hosszú távú mellékhatásai az oltásnak?

Hogy konkrétan a koronavírus elleni oltásnak lehet-e hosszú távú hatása, azt közvetlenül nem tudhatjuk, de az évtizedek óta kutatott mRNS-ről és az emberi testről vannak ismereteink. Ezek alapján elmondható, hogy az mRNS-vakcinák összetevői nagyon gyorsan kiürülnek a szervezetből. Az mRNS nagyon törékeny, és a beadást követő 72 órában lebomlik. Semmilyen összetevő nem marad hátra.
A vakcinák évszázados történelméből tudjuk, hogy a súlyos mellékhatások jellemzően a beadás utáni két hónapban lépnek fel, ha fellépnek. Mostanra már több mint 12 hónapnyi adatunk van ezekről a vakcinákról, és a gyógyszerfelügyeleti hatóságok figyelemmel kísérik a biztonságosságukat.

Érdemes egyáltalán a gyerekeket is oltani?

A kérdés megválaszolásához a haszon-kockázat arányt érdemes megvizsgálni. Az eddigi adatok, ismeretek alapján:

  • A 12 éven aluli gyerekek 43 százalékánál alakulhatott ki természetes immunitás.
  • Az erről jelentő 23 államban összesen 24 073 fertőzött gyereket kellett kórházban ápolni.
  • A kórházba került gyerekek 30 százalékának nem volt semmilyen alapbetegsége.
  • A kórházba kerülési arány a gyerekeknél magasabb, mint az influenza esetében.
  • Több mint hatszáz gyerek halt meg a Covid-19 miatt, ami a felnőtt áldozatok számához képest kevésnek tűnik, de tudni kell, hogy a koronavírus már a vezető halálokok között van az amerikai gyerekeknél.
  • A hosszú Covid vagy poszt-Covid nevű, a fertőzés után még hosszú ideig fennálló tünetegyüttes szintén érinti a gyerekeket is (erről már hazai tapasztalatok is vannak), erre pedig a korábbi fertőzés hajlamosít, míg az oltás segíthet megelőzni. Amerikai adatok szerint a hosszú Covid a gyerekek 7-8 százalékánál lép fel.

Nem kockázatos, hogy ilyen gyorsan készültek el a vakcinák?

A vakcinák fejlesztése és engedélyezése valóban rohamtempóban folyt, de ez nem azt jelenti, hogy kapkodva. A gyors ütem nem a biztonsági protokollok rovására történt. Mindezt az tette lehetővé, hogy már rendelkezésre álltak újrahasznosítható eredmények a 2002-es SARS-járvány idején megkezdett fejlesztésekből. Kellett hozzá egy korábban példátlan tudományos és pénzügyi globális összefogás is.
Ami leginkább felgyorsult, az az alanyok toborzása és a tesztelés adminisztratív folyamata. Ezt az is segítette, hogy rengeteg jelentkező volt a klinikai tesztekre. Mivel ezek a tesztek egy épp tomboló világjárvány alatt futottak, nem kellett sokáig várni a hatásosság megállapításához szükséges minimum fertőzésszámra sem.

Fel szokott merülni az is, hogy a vakcinákat úgy kezdték el élesben alkalmazni, hogy be sem fejeződött a tesztjük, "mi vagyunk a kísérleti egerek" - de ez annak a félreértéséből adódik, hogy hogyan működnek ezek a klinikai tesztek. Az, hogy a vizsgálat befejezésének dátuma még nem érkezett el, nem azt jelenti, hogy nem zárult le a teszt: eddig is bevett gyakorlat volt az engedélyezett vakcinák utánkövetése, éppen a biztonságosság érdekében. A gyártás azért is kezdődhetett el ilyen gyorsan, mert az akut járványhelyzetre való tekintettel a kormányok támogatták a gyors beindítását - magyarázza a Telex cikke. Valójában azonban nem a semmiből jött elő az mRNS technológia, a fejlesztése három évtizedes múltra tekint vissza.

Az mRNS nem változtatja meg a DNS-ünket?

Erre fizikai lehetősége sincs, mert nem képes behatolni a sejtmagba, ahol a DNS-t elérhetné, mert nincs meg benne az ehhez szükséges kód.

Mi van azokkal a gyerekekkel, akik átestek már a fertőzésen. Őket is érdemes beoltani?

A fertőzés átvészelése is ad védelmet, ami adott esetben lehet erős is, de ebben nagy az egyéni ingadozás, ahogy abban is, hogy ez a védelem meddig tart ki. A természetes védelem kialakulása nehezebb és kockázatosabb út is, hiszen fennáll a súlyos megbetegedés veszélye, és a hosszú Covid kialakulására is nagyobb az esély. A vakcina nagyobb valószínűséggel véd a különféle variánsok ellen.
A vakcina ráadásul azoknak az immunválaszát is erősíti, akiknél már van valamiféle természetes védelem. Több vizsgálat szerint ez a hibrid védelem lehet a legerősebb.

Forrás: telex.hu; Fotó: Unsplash/Mufid Majnun

Gyerekmosoly - 2021 november 12.
 

 

Továbbra is a védőoltás a legfőbb védelmi eszközünk a koronavírus és annak mutációi ellen

A koronavírus megváltozásával a kórokozó "viselkedése" is megváltozott, ezért is tud most a delta típus "rendkívül gyorsan, rendkívül sokakat megfertőzni rendkívül veszélyes formában". Sajnos, a fiatalok sincsenek biztonságban, a fertőzés még a makkegészségesek körében is súlyos lefolyású lehet.

Egyre több gyereknél figyelhetők meg a long covidra utaló tünetek - Mutatjuk, mire kell figyelni!

Immár a koronavírus járvány negyedik hullámában vagyunk.  Egyre többen betegszenek meg a delta és a delta plusz, és az új variáns, az omikron okozta fertőzés miatt és sajnos ezek a mutációk a gyerekeket sem kímélik. Egy friss kutatás szerint a 18 év alattiak minimum tizennégy százaléka az enyhe tüneteket követően még fél-egy évvel a megbetegedést követően is maradandó panaszokkal küzd. Sokan pedig arról sem tudnak, hogy koronavírusosak voltak, csak azt érzik, valami nagyon nincs rendben velük.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 8-12; 16-18

 

2024.08.01 és 2028. 08. 26. között csak szerda 16-18 között van rendelés!