A gyerekek ismeretlen májgyulladása Kanadában és Japánban is felbukkant. A WHO szerint eddig egy gyermek halt bele a gyulladásos májbetegségbe, de 17 gyereknél volt szükség májtranszplantációra. A májbetegség okait kereső tudósok közül sokan a koronavírussal hozzák azt összefüggésbe, egészen pontosan azt feltételezik, hogy a náthát okozó adenovírus elleni immunitás csökkenésével, a koronavírus-fertőzés utóhatásaival, vagy akár valamelyik vírus mutáns formájával is kapcsolatban állhatnak a májgyulladásos esetek - írja a Financial Times, amelynek cikkét a Portfólió szúrta ki.
Koronavírussal is összefüggésbe hozták
Az adenovírusos fertőzés leggyakrabban az alábbi tünetekkel jár:
- tartós köhögés
- kötőhártya-gyulladás
- hasmenés
Az adenovírusok nagyon ritkán vezetnek hepatitiszhez, az egészséges gyermekeknél szinte soha. Mivel az esetek többségét az Egyesült Királyságban regisztrálták, ezért a brit kutatók élen járnak abban, hogy kiderítsék mi okozza a gyerekek májgyulladását.
Az 53 brit gyermek közül, akiket adenovírusra teszteltek, 40 pozitív eredményt adott. A több mint 100 brit eset 16 százaléka azonban koronavírusra is pozitív lett. Az országban jelenleg szekvenáló elemzést végeznek a betegektől származó adenovírus-mintákon, hogy kiderítsék, a vírus átvett-e olyan mutációkat, amelyek a gyerekeknél májgyulladást okozhatnak. A gyerekeknél a covid antitestek számát is megnézik.
A kutatók a covid elleni oltással kapcsolatban kiemelték, nincsen köze a betegséghez, mert a májgyulladás leginkább a 10 év alatti gyerekeket érinti, akik közül kevesen kaptak oltást.
A májgyulladás tünetei
A májgyulladást – főként az akut, enyhe fertőzések esetében – nem mindig kísérik érzékelhető tünetek. A hepatitis B lappangási ideje több hónap, akár fél év is lehet. A krónikus és az akut májgyulladás tünetei sok hasonlóságot mutatnak
A betegség kezdetén rossz közérzet, fáradtság, az ízületek és izmok fájdalma, láz, émelygés, fejfájás a jellemző tünet, a jobb oldalon, a bordák alatt a gyulladás miatt megnövekedett máj fájdalmat is okozhat, bőrkiütés is jelentkezhet.
Az akut májgyulladásra utaló tünetek a hányás, étvágytalanság, láz, hasmenés és a kiütések, de ezek számos más betegség kísérői is lehetnek, ezért előfordul, hogy nem ismerik fel a problémát.
Súlyosabb esetekben a beteg gyakran „besárgul”, vagyis a szeme fehérje és a bőre sárgás színűvé válik, mivel a beteg máj nem képes a vörös vértestek bomlásakor keletkező bilirubint lebontani. A krónikus állapot jele lehet ezen kívül a vizelet sötét színűvé válása és a széklet világos elszíneződése is.
Forrás: Portfólió; Fotó: Pixabay