Amit a kiszáradásról tudni kell
A hányással, hasmenéssel járó megbetegedések nagy részét különböző vírusok okozzák és azért is érdemes rá odafigyelni, mert szövődménye lehet a kiszáradás. Kiszáradás akkor következik be, ha a bevitt és az ürített folyadék mennyisége az utóbbi irányába billen el. Hányásos, hasmenéses betegség esetén a bevitt mennyiséget rögzíteni kell, pontosan le kell jegyezni mikor és mennyit evett, ivott a gyermek.
Azt is tudni kell, hogy ha láz is csatlakozik a tünetekhez, akkor az is jelentős folyadékvesztést okoz illetve a hányás veszélyesebb a hasmenésnél, pusztán azért, mert folyamatos hányingernél, hányásnál a folyadék felvétele akadályozott. Tehát a legjobb helyzet, ha csak hasmenése van és a gyermek jól itatható.
Vigyázat! A gyerekek rövid idő alatt nagy mennyiségű folyadékot veszítenek hányás vagy hasmenés esetén. Egy felmérés szerint minden 25 gyerekből egy volt már kórházban 5 éves kora előtt hasmenéssel vagy annak mellékhatásai miatt.
Mi a teendő?
Hányás esetén csak óvatosan szabad folyadékot itatni, a gyermeket gyakran kb. 10 percenként kínáljuk meg néhány korty, vagy néhány kanál folyadékkal. A sokszor keveset elv eredményes lehet, természetesen nagy türelmet, odafigyelést igényel. Nagyobb mennyiségek a hányást provokálhatják.
Léteznek olyan készítmények „rehidratáló” porok, vagy italok, amelyek optimális koncentrációban tartalmaznak ásványi anyagokat, és az energia bevitel szempontjából fontos cukrot. Ezek a készítmények is segítenek az enyhébb lefolyású kiszáradásnál a folyadék és elektrolit egyensúly helyreállításában. Persze minél többféleképpen (láz, hányás és hasmenés egyszerre) következik be folyadékvesztés, annál gyorsabban léphet fel a kiszáradás. A betegség súlyosságát, elhúzódását befolyásolja a gyermek életkora is, minél kisebb a beteg, annál veszélyeztetettebb.
A kiszáradás jelei
Nagyon fontos ismerni a kiszáradás jeleit: a karikás szemek, a száraz ajkak, a ráncolható, rugalmasságát vesztett bőr, az acetonos lehelet. Súlyos jel, ha nem vagy alig pisil a gyermek, száraz a pelenka illetve ha bágyadtságot, aluszékonyságot észlelünk. Legfontosabb annak eldöntése, meddig mehet el a szülő az önálló otthoni ápolásban. Ez nem mindig könnyen eldönthető, de itt is érvényes az alapszabály: ha kétségeink vannak, inkább bízzuk az orvosra.
A hányós, hasmenéses gyerekek állapota gyorsan változhat. Lehet, hogy az orvosi vizsgálat után egy-két órával lesz rosszabbul, ilyenkor feltétlenül értesíteni kell a szakembert fejleményekről.
Forrás: Bethesda.hu; Fotó: Pixabay