A legtöbbször olyan gyerekek kerülnek intenzív osztályra, akik látszólag csavarásbiztos üveget nyitottak ki, vagy egyszerűen csak kijátszották a gyerekzárat. Mivel a gyerekek szeretnek felfedezni és saját korlátaikat feszegetni, sokszor kitartóan próbálkoznak a gyerekzárak kinyitásával is és sikerrel is járnak - hívta fel a szülők figyelmét egy interjúban Dr. Novák Hunor gyermekorvos.
A szakember hozzátette, hogy emiatt fontos, hogy olyan helyekre tegyük a gyógyszereket, ahol a legkisebbek nem tudják elérni, így elkerülhetőek a véletlen balesetek.Dr. Novák Hunor szerint a gyógyszereken kívül más veszélyek is leselkedhetnek a gyerekekre. Többek között:
Mosókapszula – a kicsi és színes mosókapszula könnyedén felkelti a gyerekek figyelmét. Egy kis kapszula akkora mennyiségben tartalmaz vegyszereket, hogy lenyelve akár a nyelőcsövet is szétmarhatja. A gyerekorvos szerint ha valakinek 5 évesnél fiatalabb gyerekei vannak, biztonságosabb, ha a hagyományos mosószereket használja.
20 százalékos ecet– Dr. Novák Hunor azt is megemlítette, hogy az ecet is komoly problémát okozhat. Neki volt olyan kis páciense, aki beleivott a 20 százalékos ecetbe, ami utána úgy szétmarta a nyelőcsövét, hogy az eset után szondatáplálásra szorult.
Gombelem – Dr. Novák Hunor kísérletében két párizsi közé egy gombelemet helyezett, ami egy nap alatt kimarta a felvágottat.
Érdemes odafigyelni ezekre a veszélyforrásokra és minden olyan tárgyat, vegyszert, eszközt, ami komolyabb bajt okozhat elpakolni olyan helyre, amit a kisgyermek nem ér el vagy zárható szekrényben tárolni.
Forrás: Egészségkalauz